Nebudu mluvit o právním státě! Babiš opět dělal ostudu v zahraničí

Andrej Babiš na diskuzi  Bled Strategic Forum (repro Vimeo)

Andrej Babiš na diskuzi Bled Strategic Forum | FOTO: repro Vimeo

Předseda vlády Andrej Babiš zásoboval v pondělí své sociální sítě rozkošnými výhledy od slovinského jezera Bled, ale také informacemi o tom, co všechno domluvil se svým kamarádem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Skutečným důvodem jeho zahraniční cesty byla ale pravidelná akce Bled Strategic Forum, kde se během dopoledne konala mj. dvě hodiny trvající diskuze s tématem evropských politiků.

Celé forum mělo tentokrát název „Výzvy a možnosti v post-koronavirovém světě“ a Babiš seděl mezi několika dalšími premiéry (kromě Orbána zde byli zástupci Itálie, Chorvatska, Polska a dalších zemí), když během dopoledne diskutovali o Evropě po brexitu a pandemii koronaviru. A Babiš se znovu předvedl v tom světle, které je tolik odlišné od jeho strojeného „Čaulidi“, když se ukázalo, že moderátor diskuze, známý britský novinář Nik Gowing, se nebojí ptát i na nepříjemné věci. A Babiš se pak zmatenou angličtinou (také jste slyšeli ty historky o tom, jak se skvěle domluví?) rozčiloval.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Ve své řeči se Babiš podivil například tomu, proč spolu evropští epidemiologové nekomunikují ohledně boje proti koronaviru. Je to velmi zvláštní povzdech ve chvíli, kdy on sám dementuje vyjádření svého vlastního ministra zdravotnictví a kdy se opatření v České republice mění přibližně třikrát týdně. Babiš uvedl, že „není spokojen“ s postupem Evropské unie v otázce koronaviru. Prý i na to se ptal Adama Vojtěcha.

Když se debata blížila ke konci, Babiš se přihlásil a zeptal se, zda by ještě mohl dostat minutu prostor. Bylo vidět, že je značně rozčilený. „Přišel jsem sem, protože mi moji kolegové řekli, že budeme hovořit o Evropě po covidu a brexitu,“ začal. „To je to, co děláme,“ odpověděl novinář a Babiš to odmítl.

„Nepřišel jsem sem diskutovat o V4 a vládě práva. Nevím, kdo jste,“ řekl známému novináři jen proto, aby shodil jeho roli v debatě, ze které státy V4 logicky nevyšly příliš dobře. „Ale vím, že vaše otázky vycházejí z fake news Guardianu a Spiegelu, těchto anti-V4 novin,“ pokračoval rozhozený český premiér. Všichni přítomní prý o tématu právního státu hodiny a hodiny diskutovali v Bruselu, kde se vše vyjasnilo. „Tak proč se bavíme o právním státě? Mluvíte o České republice. Co o ní víte? Já jsem byznysmen. Krizový manažer. Momentálně premiér České republiky. Šestkrát jsem vyhrál volby. My, V4, máme výsledky,“ drmolil Babiš a doplnil své přesvědčení, jak se daří boj s koronavirem, pochválil se za ekonomické výsledky a za své působení v křesle ministra financí. „A vy se ptáte na právní stát a tak dále? Nečtěte tyhle fake news!“ doporučil novináři člověk, který koupil a zničil celý mediální dům.

Na projevy na diskuzi upozornil novinář Michal Kubal.

Ale ani tím Babiš neskončil. „Můžeme mluvit o migraci. Ilegální migraci,“ prohlásil a zběsile gestikuloval. Pak český premiér řekl, že má spoustu nápadů, jak Evropě pomoci. „Prosím, jsem velmi překvapen touto diskuzí,“ řekl a pak vytáhl tu asi nejtrapnější historku o tom, jak vybudoval velkou firmu z ničeho. Označil se za skvělého krizového manažera, který uměl řešit problémy svých chemiček. I Viktor Orbán se vedle svého kamaráda už jen smál, protože takový gejzír hlouposti, to je na světových pódiích vždycky skvělá podívaná.

Ano, Andrej Babiš se znovu setkal s někým, kdo mu před kamerami připomněl jeho problémy, to, jak se chová k České republice, a on je přitom zvyklý na servilní rozhovory se svými zaměstnanci a spřátelenými médii (zdravíme TV Nova a deník Právo). Byla to ostuda. Jediné štěstí je, že světová média se budou zajímat o zahraniční projevy úplně jiného politika. Takže díky, Miloši Vystrčile.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]