Nečekaná přestřelka v ruské armádě. Etnika válčí o kořist, tvrdí Ukrajinci

Batalion Vostok tvoří bojovníci čečenského původu. (Yana Amelina, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Batalion Vostok tvoří bojovníci čečenského původu. | FOTO: Yana Amelina, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Ruská invaze na Ukrajinu poškodila nejen bilaterální vztahy mezi sousedními zeměmi, ale také destabilizovala vazby mezi ruskou periferií a centrem a mezi některými etnickými skupinami v Ruské federaci. Tvrdí to ve své analýze konzervativní americký think-tank Jamestown Foundation.

O zhoršených vztazích svědčí prohlášení Hlavního zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany z konce dubna o přestřelce mezi ruskými jednotkami ze sibiřské republiky Burjatsko a čečenskými bojovníky. Do přestřelky v obci Kyselivka v okupované Chersonské oblasti bylo údajně vtaženo až 100 vojáků.

()

„Příčinou mezietnického konfliktu je neochota Burjatů přejít do ofenzívy a nerovnost jejich poměrů ve srovnání s Čečenci,“ uvedla v prohlášení GUR. Úkolem čečenských bojovníků je totiž donutit jednotky okupantů k postupu vpřed a zahájit palbu na ty, kteří se pokoušejí ustoupit. Burjatům podle zprávy také vadí, že si čečenští vojáci, přezdívaní jako „tiktokoví vojáci”, přivlastnili většinu kořisti, kterou uloupili z ukrajinských domů.

Další třecí plochou mezi oběma etnickými skupinami může být historická zkušenost. Burjati se totiž zúčastnili války v Čečensku a dodnes se pyšní tím, že od roku 1994 jich více než 3500 válčilo na severním Kavkaze. Osmdesát šest jich zahynulo, dalších 108 bylo zraněno a dva jsou v boji nezvěstní. Podle Jamestown Foundation si mnozí Čečenci dodnes pamatují, jak Burjati jezdili na střeše obrněných transportérů a obsluhovali kontrolní stanoviště.

Burjati byli také součástí války v Donbasu, která začala v roce 2014. Například 5. tanková brigáda a 37. samostatná gardová motostřelecká brigáda se sídlem na Dálném východě přinutily obklíčené ukrajinské vládní jednotky ustoupit ze strategického železničního uzlu Debalceve.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]