Nečekaný objev. Našel se Colt, který patřil Josefu Gabčíkovi z operace Anthropoid

Pavel Černý prezentuje Colt 1903 Pocket Hammerless. Stejný typ zbraně patřil i Josefu Gabčíkovi (Pavel Šmejkal / se souhlasem)

Pavel Černý prezentuje Colt 1903 Pocket Hammerless. Stejný typ zbraně patřil i Josefu Gabčíkovi | FOTO: Pavel Šmejkal / se souhlasem

Osobní zbraň Josefa Gabčíka, člena výsadku Anthropoid, který naplánoval a uskutečnil útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, byla po válce považována za ztracenou. Nyní se ji však opět podařilo objevit a díky filmu natočenému k 80. výročí této události si ji bude moci virtuálně prohlédnout i veřejnost.

V rámci oslav 80. výročí operace Anthropoid představil Pavel Černý, policejní podplukovník ve výslužbě, instruktor sebeobrany a badatel se zájmem o československý odboj během druhé světové války, v Libeňském světě předpremiéru filmu Anthropoid – zatáčka. V něm předvádí výzbroj, se kterou se naši parašutisté ve Velké Británii setkali a s níž byli někteří z nich vysazeni do okupované vlasti.

(Týdeník FORUM)

Při přípravě filmu se podařilo nečekaně objevit Gabčíkovu osobní zbraň. Tou je Colt 1903 Pocket Hammerless ráže 7,65 mm, výrobního čísla 539 370. Zbraň byla od konce války považována za ztracenou, ale před nedávnem se ji i díky takzvané zbraňové amnestii podařilo objevit u majitele, který chce zůstat v anonymitě.

V debatě po uvedení filmu Pavel Černý přiblížil osudy zbraně v době druhé světové války, které prokazují, že šlo skutečně o zbraň, již 27. května 1942 použil Josef Gabčík v Libni a o tři neděle později s ní v kryptě kostela v Resslově ulici výstřelem do spánku ukončil svůj život. To, že šlo o Gabčíkův Colt, dokazuje zpráva německých kriminalistů.

Již 19. června 1942 totiž Kriminálně-technický institut Bezpečnostní policie v Berlíně ve svém dobrozdání k čj. 1860/42 KTI konstatoval, že pistole značky Colt, ráže 7,65 mm, číslo 539 370 je ta pistole, ze které byly pachatelem v Kirchmaierově ulici u tiskárny Prometheus vystřeleny tři nábojnice i nábojnice nalezené v řeznictví Františka Braunera. Tam nalezené nábojnice byly na útěku vystřeleny střelcem ze samopalu (jímž byl Josef Gabčík) na obergruppenführerova řidiče SS-Oberscharführera Johannese Kleina, který ho pronásledoval. Tím je prokázáno, že pistole použitá střelcem ze samopalu se našla v kostele Karla Boromejského, jak byl nacisty nazýván kostel sv. Cyrila a Metoděje.

Po závěrečném boji v kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici skončily zbraně parašutistů na pražském gestapu a po válce se nad nimi zavřela voda. Nyní se tedy podařilo zbraň Josefa Gabčíka dohledat.

Průmysl lži - propaganda, konspirace a dezinformační válka, Alexandra Alvarová (FORUM 24)

Kromě animovaných ukázek, jak to pravděpodobně v době atentátu v libeňské zatáčce vypadalo, a vyprávění badatelů Jaroslava Čvančary a Vlastimila Janíka je film plný ukázek, které reagují na nejznámější mýty, jež se v souvislosti s útokem na Heydricha objevily. Pavel Černý demonstruje, jakým způsobem se mohl Gabčíkův Sten Gun zaseknout, či zda za tím, že ze zbraně nevyšly výstřely, bylo třeba nevhodné držení samopalu.

Film připravený i za pomoci Iniciativy A, jež se primárně věnuje událostem a lidem spojeným s operací Anthropoid, bude od 26. května, tedy v předvečer 80. výročí, uveřejněn ke zhlédnutí na sociálních sítích.

Objevená Gabčíkova zbraň by se podle slov Pavla Černého měla ukázat v dalším filmu, který se bude věnovat výhradně jejímu příběhu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články