Necelé dvě třetiny občanů souhlasí s eutanazií, přes dvě třetiny s potraty

Ilustrační foto (guardianlv.com)

Ilustrační foto | FOTO: guardianlv.com

Celkem 71 % občanů České republiky souhlasí s tím, že by si žena měla sama rozhodnout o přerušení svého těhotenství. O něco méně lidí – 63 % – by uzákonilo eutanazii. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zadala společnost CVVM.

Průzkum se konal v květnu letošního roku a zúčastnila se ho zhruba tisícovka respondentů. V posledních letech ho CVVM dělá každoročně, ovšem jeho výsledky se v průběhu let téměř nemění. Pro to, aby si žena mohla sama rozhodnout o potratu, je už od roku 1998 každoročně kolem 70 % lidí, nejméně občanů souhlasilo v roce 1990 (60 %). Oproti tomu podpora eutanazie zažívá o něco výraznější růst, konkrétně z 15 % z roku 2007, kdy se průzkum na toto téma konal poprvé, na současných 27 %.

Souhlas s eutanazií se o něco častěji objevoval u nevěřících respondentů, nesouhlas naopak u lidí římskokatolického vyznání. Jinak ale z průzkumu vyplývá, že se odpovědi příliš neliší podle jednotlivých skupin obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]