Nechali nás stát na letištní ploše, řekl CNN tlumočník, který pracoval pro ČR

Vládní speciál. Ilustrační foto (Rob Schleiffert / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Vládní speciál. Ilustrační foto | FOTO: Rob Schleiffert / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Americká stanice CNN na svém webu informuje o afghánském tlumočníkovi, který tvrdí, že pracoval pro českou armádu, a ta ho ve středu nechala i s jeho rodinou stát na letištní ploše v Kábulu, protože se nevešli do evakuačního letadla. Třiatřicetiletý Rafiulláh, jeho žena a čtyřletý syn čekali před mezinárodním letištěm v afghánské metropoli tři dny, píše CNN.

Kdykoliv prošli kolem bojovníci radikálního hnutí Tálibán, muž si podle svých slov zakryl tvář rouškou. “Tálibové na mě rozzlobeně zírali a vyhrožovali mi, abych odešel… Několikrát mě také kopli,” popsal televizi a dodal, že noci rodina trávila v úkrytu.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ve středu se podle něj dostali přes kontrolní stanoviště Tálibánu na letiště. Čeští vojáci je údajně vyzvedli a doprovodili k letadlu, které se chystalo odletět. “A pak nás najednou nechali těsně před letadlem se slovy, že je letoun plný, a neposkytli žádnou informaci o jiném letadle,” tvrdí Rafiulláh a dodává, že američtí a turečtí vojáci jim poté na letišti nabídli přístřeší, jídlo a vodu. Nyní čeká, zda se neobjeví další české letadlo.

České ministerstvo obrany se k jeho případu zatím nevyjádřilo, uvedla CNN, která zároveň s odvoláním na resort obrany píše, že český vojenský speciál odletěl z Kábulu ve středu odpoledne a přistál v Praze kolem 22. hodiny. Zároveň připomíná, že do Prahy přiletěly v posledních třech dnech tři evakuační lety, které z Kábulu přivezly Čechy a Afghánce, celkem podle CNN 195 lidí.

CNN dále uvedla, že zástupci nevládní organizace Vlčí máky, která se zaměřuje na pomoc veteránům, potvrdila, že je v kontaktu s několika rodinami, které mají být evakuovány z Kábulu, a to včetně Rafiulláha a jeho rodiny. Nejméně tři další rodiny překladatelů, kteří v minulosti pracovali pro českou armádu, jsou stále před letištěm, dodala americká zpravodajská televizní stanice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články