Nechat Babiše zneužívat střet zájmů a sosat peníze EU je podle Hradu boj za suverenitu země. A co na to superman v červeném svetru?

Bývalý premiér Andrej Babiš a dosluhující prezident Miloš Zeman jsou ničitelé české demokracie (ČTK)

Bývalý premiér Andrej Babiš a dosluhující prezident Miloš Zeman jsou ničitelé české demokracie | FOTO: ČTK

V celkem normální době a s celkem normálním prezidentem by byl Pražský hrad tím nejvyšším stupněm, který by měl řešit aktuální skandál premiéra. Ano, drzou reakci vlády na rezoluci Evropského parlamentu týkající se ohromného střetu zájmů premiéra Babiše. Normální prezident by si pozval Babiše a místopředsedy vlády. Vysvětlil by premiérovi, že za současné situace nemůže být nadále premiérem, a vyzval by přítomné k urychlenému řešení situace.

Jenže my nejsme v normální době a nemáme normálního prezidenta. Máme Miloše Zemana. A ten, jak už to tak bývá, situaci zcela otočil. Fakt, že Babiš řídí rozdělování dotací, má vliv na jejich kontrolu a zároveň je jedním z největších příjemců dotací v ČR Zeman považuje za boj za suverenitu země. „Suverenitu země je nutno bránit. Opozice by proto měla usnesení vlády přivítat a nehrbit se před Bruselem,“ tento postoj Hradu v pondělí večer zveřejnil Jiří Ovčáček. 

Zeman místo toho, aby vyzval Babiše k ukončení té nekonečné mezinárodní ostudy a vybírání evropské pokladny, žádá opoziční strany, aby se postavily za skandálního premiéra. Úsměvný pokus. Postoj opozice je dlouhodobě jasný.

Co není jasné, je postoj koaličních partnerů. Tedy ten postoj je ve skutečnosti jasný, ale je třeba se jím zabývat. Co například dělá superman v červeném svetříku? Už měl mimořádnou tiskovou konferenci? Už oznámil znepokojení? Už žádal premiéra o urychlené řešení? Už se sešlo vedení ČSSD a řeší celou situaci? Ne.

A co druhý koaliční partner Andreje Babiše, komunisté? Ti pana premiéra možná malinko postraší, něco po něm budou opět chtít a on jim to opět dá. Peníze, funkce, atd. Jako vždy. A komunisté budou se spokojeným úsměvem mlčet.

Jde o situaci, kterou by společně s opozicí mohl zachránit příčetný prezidet. Jenže my máme Miloše Zemana, který udělal z okrádání Evropské unie boj za suverenitu České republiky.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články