Nechceme, aby sem zase z celé Evropy chodili popíjet cizáci, zaútočil Babiš na zahraniční turisty v Česku

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Radiožurnál označil zahraniční turisty v barech za cizáky. Babiš hovořil o tom, že si nemůžeme dovolit další Techtle Mechtle a vysvětloval, proč jeho vláda nechtěla otevírat bary, ale nakonec k tomu byla donucena rozhodnutími Nejvyššího správního soudu, který podle Babiše „rozvolnil skoro všechno“, na což jeho kabinet musel reagovat.

Premiér Babiš zmínkou o Techtle Mechtle narážel na rozšíření nákazy koronaviru během party v tomto pražském klubu, která se odehrála loni v červenci a která stála na začátku druhé vlny pandemie koronaviru v České republice. V tomto případě se ale nejednalo o zahraniční občany.

()

„Já chápu, že lidi jsou naštvaní, že jsou otevřené bary a nemůže tam hrát hudba, ale my jsme nechtěli ty bary otevírat. Nechceme, aby sem zase z celé Evropy chodili popíjet cizáci, potom je z toho velký problém. K tomu se ještě budeme vracet, testuje se do konce června. Musíme připravit hlavně testování pro návrat do škol, firmy skončí testování v červnu, nejsme ještě za tím,“ uvedl Babiš.

Premiér v rozhovoru termín „cizáci“ použil ještě jednou, když odpovídal na otázku, jestli po čtvrtečním hlasováním o nedůvěře svému kabinetu vnímá komunisty jako podporovatele vlády: „Ne, určitě nepodporují vládu. Komunisti tam sedí 30 let a viděli ty hrůzy, co jsme tady prožili, jak tady zničili ty banky, kuponová privatizace, rozkradené firmy. My jsme všechno prodali cizákům,“ zdůraznil šéf hnutí ANO.

A dodal: „Ty strategické věci, ani ten ČEZ není stoprocentně náš, plyn, voda, cukrovary, cementárny, všechno je pryč. Nemáme žádnou banku de facto v českých rukou. Tyhle věci se už nedají napravit, bohužel. Komunisti u toho seděli a viděli, jak to ta opozice řešila. Takže se jim ani nedivím, že se nechtěli přidat. Opozice je ani neoslovila, kdyby chtěli, mohli s nimi jednat a společně nás mohli odvolat.“

Naopak za svého přítele předseda vlády Andrej Babiš označil maďarského premiéra Viktora Orbána. Právě od Maďarska si má Česká republika vypůjčit 40 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru, které má v pátek Babiš převzít od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa.

Babišovy výpady proti cizincům se uskutečnily jen den poté, co předseda hnutí ANO v poslanecké sněmovně před hlasováním o nedůvěře své vládě zaútočil na koalici Pirátů a hnutí STAN, když uvedl, že v Česku nechceme žádný „multikulturní ekofanatický pirátostán“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]