Nechceme vás za souseda, vzkazují obyvatelé z okolí Trumpova sídla

youtube.com

Mar-a-Lago | FOTO: youtube.com

Donald Trump rád tráví čas v sídle Mar-a-Lago ve floridském městě Palm Beach, lidé ze sousedství z toho však už takovou radost nemají. Ve skutečnosti se všemožně snaží zabránit tomu, aby se končící americký prezident stal natrvalo jejich sousedem.

Trump o Mar-a-Lago hovoří jako o svém „Bílém domě na zimu“ a jako prezident tam trávil poměrně hodně času. S blížícím se koncem jeho mandátu je aktuální otázka, kde se Trump usídlí, a lidé z Mar-a-Lago se obávají, aby se v jejich oblasti neusadil natrvalo. Končícímu prezidentovi proto vzkazují, že ho nechtějí za souseda. Informoval o tom deník Washington Post, který má k dispozici dopis širšího okruhu Trumpových potenciálních floridských sousedů.

archiv

Právník těchto možných Trumpových sousedů poslal dopis tajným službám i městu Palm Beach. Uvádí v něm, že Trump nemá právo bydlet v předmětném sídle, které má status soukromého klubu. Vycházejí přitom z pravidel z 90. let, kdy sám Trump tento rezort formálně změnil ze soukromého sídla na soukromý klub.

Dotyční obyvatelé po městě žádají, aby Trumpa na tuto okolnost upozornilo. Chtějí tak předejít choulostivé situaci, kdy by se dosluhující prezident nejprve nastěhoval a až poté zjistil, že se musí zas vystěhovat, upozorňují.

Uvedený dopis by mohl přimět vedení Palm Beach k tomu, aby se veřejně vyjádřilo k tomu, zda Trump poté, kdy v lednu skončí jeho mandát, bude či nebude moci v sídle Mar-a-Lago bydlet. Rozjíždí se tak spor, jaký Spojené státy za svou historii nepamatují – spor, v němž bývalý prezident bude bojovat o to, kde se usadí poté, co opustí Bílý dům.

„Neexistuje žádný právní podklad, který by ho opravňoval k tomu, aby v tomto sídle měl bydliště či je používal jako klub,“ cituje zmíněný deník majitele jednoho z domů v sousedství, který na Trumpovu adresu ještě poznamenal, že zdejší lidi neoklame ani nezastraší.

Stávající spor vychází z dohody z roku 1993, kdy se Trump ocitl ve finančních nesnázích a roční náklady na provoz Mar-a-Lago se vyšplhaly na miliony dolarů. Podle tehdy ustanovených pravidel nesmí žádný z členů klubu v sídle pobývat více než 21 dnů v roce a týden v kuse, což má místu pomoci udržet charakter klubu.

Jedním z důvodů, proč lidé Trumpa v rezortu nechtějí, jsou dopravní zácpy, které při svých častých návštěvách s kolonou aut způsoboval. Nepříjemná je jim i nevyžádaná pozornost nejrůznějších Trumpových podporovatelů, kteří směrem k jeho sídlu pokřikují z lodí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner