Nechcete zaměstnávat kriminálníky? Nyní kvůli tomu můžete přijít o zakázky

Eric Drooker

Babišův oblíbenec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vymyslel pro podnikatele další novinku, která jim neudělá radost.

Nový metodický pokyn ministerstva totiž umožňuje zadavatelům veřejných zakázek vyloučit ze soutěže živnostníky a firmy, které nechtějí zaměstnávat určený počet kriminálníků.

Jak informovala ČTK, zaměstnání snižuje podle Vězeňské služby ČR míru recidivy. Ke konci roku 2016 měla práci více než polovina ze zhruba 15 tisíc zaměstnatelných vězňů v republice.

Pelikánův výmysl samozřejmě nejvíce dopadne na nejmenší soutěžící. Bude totiž přece pochopitelné, pokud firmy budou chtít své zaměstnance např. z řad vězňů odsouzených za krádeže více hlídat. Jenže monitorovací systém (hlídači, kamery apod.) je drahý. Tím se nutně zvýší výrobní náklady firmy. Pokud kvůli tomu firma zvýší i cenu nabízenou za provedení zakázky, možná právě kvůli tomu soutěž nevyhraje. Cena je totiž u veřejných zakázek zpravidla klíčovým parametrem. Vyžadují to tak v mnoha případech i soudy. Nemusí to sice být vždy nejlepší řešení, ale rozhodně je nejprůhlednější.

Velké firmy (typicky mezinárodní koncerny) se s takovým navýšením nákladů mohou snáze poprat, protože je mohou „rozložit“ do většího objemu produkce. Mzdy ve výrobě (kam asi budou vězni směřovat nejčastěji) sice patří mezi náklady, které by správně měly přímo ovlivnit cenu produkce, ale pokud vám jde o získání velké veřejné zakázky, raději se dopustíte malé neefektivity a zdražíte jinou svou produkci.

V nevýhodě budou kvůli ministru Pelikánovi rovněž firmy, které používají modernější stroje, na kterých vězni nebudou schopni pracovat, ať už kvůli v průměru nižší kvalifikaci vězňů odsouzených za drobnou kriminalitu, nebo kvůli jejich menším pracovním zkušenostem z poslední doby.

Může se také stát, že firmy přijdou o některé své dosavadní zaměstnance, protože ne každý bude chtít sdílet např. šatny či kanceláře s odsouzenci.

Obecně tedy jistě platí, že pokud je zaměstnávání vězňů pro firmy výhodné, zaměstnávají je již nyní, na základě svobodného rozhodnutí, bez rady od Pelikána.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]