Starosta Prahy 14 Radek Vondra poslal zpátky medaili, kterou před časem obdržel od Českého svazu bojovníků za svobodu. Starosta tak protestuje proti tomu, že shodnou medaili svaz věnoval komunistickému poslanci a předrevolučnímu mlátičkovi Zdeňku Ondráčkovi. Ocenění toho, který mlátil bojovníky za svobodu, tak nepřestává vyvolávat emoce a odpor.

„Tak jsem dneska poprvé v životě vrátil medaili. Docela pěknou, kovovou, se stužkou. Společně se Svazem bojovníků za svobodu pořádáme na Čtrnáctce pravidelně vzpomínkové akce k výročí 1. a 2. světové války. Ve svazu jsou fajn lidi, veteráni, zapálení pro věc, historici, odborníci. Ale tenhle svaz vede jakýsi pan Vodička, který se rozhodl dát medaili soudruhovi Ondráčkovi. Komunistickému policistovi, který v listopadu 1989 mlátil lidi na Národní třídě,“ napsal Radek Vondra.

A dodal, že na oněch demonstracích byl také, jen z trochu jiného důvodu než Ondráček. „Těch demonstrací jsem se jako student taky účastnil a za svobodu bojoval. Ale na druhý straně než Ondráček. Mít s ním stejnou medaili fakt nechci. Tak jsem ji dneska i s krabičkou Bojovníkům za svobodu vrátil a můžou ji dát někomu jinýmu. Je mi to líto, ale ať si udělaj pořádek ve svým vedení a medaile dáváj těm, kdo to se svobodou myslí skutečně vážně,“ vysvětlil Radek Vondra.

Ocenění Zdeňka Ondráčka vyvolalo velký odpor a silnou kritiku pro vedení ČSBS. Ondráček před rokem 1989 mlátil lidi toužící po svobodě. Ocenění mu předal šéf ČSBS Vodička, předrevoluční komunista a agent VB, nyní velký přítel Miloše Zemana. Ocenění bylo důvodem k tomu, že senát minulý týden zrušil svazu akci – další udílení medailí, který chtěl svaz pořádat právě v prostorech senátu.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora