Nechci se dalších pět až deset let za svého prezidenta stydět, říká teatrolog Just. Lidé jsou stádní typ, dodává Vích

Profesor Vladimír Just (Ksoukup / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)

Profesor Vladimír Just | FOTO: Ksoukup / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Českou republiku čeká druhé kolo prezidentských voleb. Do něj se probojovali generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel a expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V anketě deníku FORUM 24 a Týdeníku FORUM významné osobnosti hodnotily výsledky prvního kola voleb a prozradily, koho budou volit v kole druhém.

Aleš Kisil, dokumentarista

Je pro mě děsivé, že dva miliony lidí v této zemi věří člověku, který se zaklíná solidaritou a klidně solidárně ničí vlastního syna, který se vysmívá pirátským poslancům, že nepostavili ani boudu pro psa, ale sám prokázal ve funkci premiéra takovou neschopnost, že není schopen zorganizovat ani stavbu té vysmívané psí boudy, a zároveň je díky tomu jasné, že svůj vybudovaný majetek musel díky své organizační neschopnosti jedině nakrást, a tak dále a tak dále. Z výše uvedeného je jasné, koho jedině můžu volit ve druhém kole.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Tomáš Vích, architekt

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Je to nadějné, výsledky svědčí o převaze 60/40 demokratického křídla nad autoritářským křídlem Babiše a Bašty. Překvapil mne 21procentní únik prvních dvou před třetí Nerudovou. Já čekal, že první tři budou všichni mezi 20 a 30 a že můj oblíbený Marek Hilšer získá aspoň 5 procent. Lidé jsou stádní typ.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Jasně Petra Pavla, udělal mi krom jiného radost, že jeho volební štáb si v sobotu vybral za své místo Štencův dům v Salvátorské ulici, je to ta nejkrásnější pražská architektura 20. století.

Honza Smolík, ilustrátor

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Bylo to celkem očekávatelné.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Petra Pavla, protože si už několik let přeju, aby se tenhle člověk stal naším prezidentem.

Pavel Opočenský, sochař

Navzdory tomu, že generál Pavel nebyl mou původní volbou, jsem rychle poznal, že je to seriózní a důvěryhodný kandidát a proti Babišovi jediný, který obstojí. Babiš no pasaran.

Vladimír Just, teatrolog

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Vítězství Petra Pavla ve finiši je skvělá zpráva, už proto, že šlo o nerovnou startovní pozici, vítěz nevlastní třetinu mediálního trhu jako jeho soupeř multimilionář, který je naopak už deset let v donebevolajícím střetu zájmů. Je to ovšem pouze etapové vítězství, je třeba ještě vyhrát celý závod, abychom my Davidové mediálního Goliáše definitivně srazili k zemi.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Budu volit Petra Pavla, protože:

a) Po všech těch lžích, valících se v posledních desetiletích z Pražského hradu a toxicky zamořujících ovzduší, je už nejvyšší čas ten puch vyvětrat. Jinak hrozí, že se v něm definitivně zadusíme.

b) Jsme ve válce, a kdo tvrdí, že ne, lže: Putin fakticky vyhlásil válku Evropě a demokratickému světu, a nechceme-li, aby i u nás padaly bomby na civilní domy, města, školy a nemocnice, musíme ho na Ukrajině nejprve zastavit, a pak teprve mluvit o míru. A ne obráceně, jak to farizejsky navrhuje Babiš. A jsme-li ve válce, co je logičtější, než postavit si do čela generála, který se už nedávno v jiné válce osvědčil jako hrdina.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

c) Generál, na rozdíl od prolhaného agenta Bureše, svou dávnou komunistickou minulost trapně nepopírá, ale staví se k ní čelem. Je sprostá lež, když ho soupeř, sám agent StB, v zoufalé argumentační nouzi označuje za „rozvědčíka“. Tady vlastně Babiš celou svou kampaní dokazuje, že estébákem skutečně nejen byl, ale že jím pořád je. Přinejmenším mentálně.

d) Nastoupil-li Pavel v rámci vojenského studia mimo jiné do podobného přípravného kurzu, pak se ale „rozvědčíkem“ stal až po dvou letech studia ve svobodné demokratické zemi. Závěr je jasný: Zatímco Babiš se stal „agentem Husákovým“, stal se Pavel – když už – „rozvědčíkem Havlovým“.

e) Je-li demokracie diskuse, pak už jen na způsobu vedení debat (u Pavla věcném, stručném, klidném, u Babiše hysterickém, hektickém, útočném) i nestranný laik, z města stejně jako z vesnice, musí poznat, kdo z těch dvou je demokrat a kdo nepřítel demokracie – demokracie jako diskuse. A i kdyby byl z Marsu, jen na intonacích, křiku a gestech pozná, z koho z těch dvou tvorů vyzařuje klid a z koho zuřivost.

f)  Kdyby v Německu od konce dvacátých let za Výmarské republiky existovaly veřejné debaty, a zvali do nich tehdejšího Vůdce opozice, pro kterého byl, stejně jako je dnes pro Babiše, parlament jen „žvanírna“ a který v každém svém projevu skloňoval slovo „lid“, „náš lid“ (nyní „lidi“, „náši lidi“), viděli bychom názorně, kam to může vést. A jak snadno se dají v časech hospodářské krize a drahoty skutečně zoufalí lidé nachytat na podobné slogany a bojové pokřiky. Tehdy šlo ještě budoucí německé i světové tragédii zabránit, kdyby se demokraté, kteří v součtu měli většinu, proti Hitlerovi sjednotili – což se nestalo. My dnes máme velkou šanci podobnému výmarskému sešupu k vládě jednoho hlasitého, nekulturního tlučhuby zabránit. Dokážeme to?

g) Budu volit Pavla především proto, že bych se ještě rád dožil toho, abych se nemusel dalších pět až deset let za svého prezidenta (a národ, který si ho vybral) stydět.

Kompletní anketu, na kterou odpovědělo 48 osobností, najdete v minulém vydání Týdeníku FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články