Nechci v hnutí ANO lidi zatížené pochybnými kauzami, hlásá Babiš. Co v něm tedy on sám ještě dělá?

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

„Nikdy neodstoupím. Nikdy. Něch si to všichni zapamatují. Nikdy!“ vyvolával Andrej Babiš do médií na podzim 2018. Teď, v souvislosti s obří mafiánskou chobotnicí v Brně sahající až do nejvyšších sfér hnutí, kdy bývalý místostarosta městské části Jiří Švachula (ANO) sedí ve vazbě a čeká na soud, je pan premiér velmi pohoršen tím, co se v brněnské buňce dělo. Prohlašuje, že lidi spjaté s nejrůznějšími kauzami ve svém údajně protikorupčním hnutí nechce. Jak chvályhodné. Kdy tedy svá předloňská slova přehodnotí a odstoupí? Nebo si myslí, že jeho vlastních kauz je ještě málo?

Andrej Babiš se zlobí. Dokonce tak velice, že hodlá zrušit brněnskou buňku hnutí ANO. Aby vzápětí vznikla „jiná, lepší“, jak se říká třeba i v jiné známé komedii, tentokrát filmové, Limonádový Joe, kde jsou padouši a hrdinové rovněž jedna rodina. Ostudní Brňané z proklamativně protikorupčního hnutí ANO, kteří, jak policie rozkryla, jeli v korupci obludných rozměrů, mu prý jeho deset let, která nezištně obětoval politice, kazit nesmějí. Ve svém hnutí nechce mít lidi zatížené pochybnými kauzami, prohlásil. Ach. Jak krásně, ctnostně a nekompromisně by to znělo, kdyby nebylo obecně známo, že on sám je trestně stíhán pro podezření z mnohamilionového dotačního podvodu. Nebo že střet zájmů v podobě souběhu ohromné moci politické, ekonomické a mediální by mohl sloužit jako čítankový příklad tohoto pojmu. Andrej Babiš je na první pohled člověk zatížený přímo tunami skandálů a kauz. Zrovna od něj to tedy sedí. Je to asi tak věrohodné, jako by novodobý idol vrah Kajínek prohlásil, že ve svém fanklubu ostře odmítá lotry, co nemají čistý rejstřík.

Je to kampaň, účelovka a udavačství! Těmito slovy Andrej Babiš již standardně reaguje na jakoukoli připomínku kterékoli ze svých afér, z nichž některé – právě tak jako zkorumpované ANO z Brna-střed – rovněž vyšetřuje policie. Často přidá i nějakou tu urážku, nadávku nebo křivé nařčení lidí, kteří na jeho problémy upozorní. Šéfka evropského rozpočtového výboru Monika Hohlmeierová je tak podle něj pomatená, europoslanci Zdechovský (KDU-ČSL) a Peksa (Piráti) jsou vlastizrádci, novináři jiných než holdingových médií zkorumpovaná pakáž…, a tak dále a tak podobně, bylo by toho ještě mnoho. A právě tak mnoho je i jeho kauz. Stojí za to si ty nejkřiklavější připomenout.

FORUM 24

Tak například Babiš dosud nikomu uspokojivě nevysvětlil, kde vzal peníze na nákup Agrofertu. Dojemné „baťovské“ legendy o sbírání tenisových míčků v dětství, kterým si vydělával korunku ke korunce, nebo o pozdějších hodných nejmenovaných švýcarských spolužácích, kteří mu půjčili, mohou zapůsobit leda tak na prosťáčky. Fakta nikde.

Nejznámější kauza Čapí hnízdo je už tak široce, detailně a dlouho probíraná, že o ní u nás nejspíš ví skoro každý, od školních dětí po stoleté stařečky. Stačí tedy jistě jen stručně připomenout, že v souvislosti s podezřením ze spáchání dotačního podvodu a neoprávněného čerpání padesáti milionů z „kapsy“ Evropské unie na stavbu luxusního sídla bylo Andreji Babišovi sděleno obvinění z trestného činu, za který hrozí až deset let natvrdo, a jeho stíhání je stále v běhu.

A aby toho nebylo málo, Čapí hnízdo u Olbramovic je dějištěm i další nepěkné kauzy spojené s Andrejem Babišem a jeho holdingem Agrofert. Už nějaký čas policie vyšetřuje případ masivní a nesmírně podezřelé investice do reklamy. Oč jde? Ukázalo se, že různé firmy spadající rovněž pod Agrofert hrnuly do Čapího hnízda desítky milionů, údajně za reklamu. Tento typ podvodu, při kterém se vybrané firmě zajistí dostatek financí, zatímco platící firmy z téže společnosti si tím snižují daně, je učebnicovým příkladem daňového úniku prostřednictvím fiktivních služeb. Farma Čapí hnízdo navíc pobrala od jiných firem Agrofertu miliony za reklamu ještě v době, kdy byla rozestavěná a žádní návštěvníci tam tedy nejezdili. Reklama na staveništi mezi výkopy a stavebními stroji? A k čemu vůbec v českém rekreačním a kongresovém centru reklamy na německou firmu, která vyrábí čpavek, močovinu a hnojiva? Konečný účet zní dokonce na několik set milionů za reklamu, které tam nalily výhradně firmy Babišova Agrofertu. Prokázané tržby za propagaci byly tak vysoké, že v areálu muselo celých pět let viset přes tisíc billboardů.

Kauzou, která by každého jiného politika kdykoli dřív nutně musela stát křeslo a za jakou by každý jiný premiér zaplatil pádem vlády, je také dosud neobjasněné (a snad stále ještě vyšetřované) zavlečení Babišova syna Andreje mladšího na Krym. Reportéři serveru Seznam Zprávy jej v roce 2018 vypátrali v Ženevě, kde jim junior sdělil, že byl unesen, že se pokoušel dát o své situaci vědět (a nic se nestalo), že byl na Ruskem anektovaném Krymu podroben nějaké blíže nepopsané nepříjemné psychiatrické „léčbě“ injekcemi. Premiér Babiš na toto odhalení zareagoval prohlášením svého syna Andreje za psychicky nemocného, a tudíž nedůvěryhodného, a novináře za hyeny. Co předsedu vlády vedlo k tomu, že svého údajně těžce nemocného syna poslal v doprovodu Rusa Protopopova, řidiče zaměstnaného v Agrofertu, manžela psychiatričky Protopopové, spjaté s hnutím ANO, na dovolenou nebo dokonce na „ozdravný pobyt“ zrovna na okupovaný Krym, se dosud nikdo nedozvěděl.

Kauzy, jimiž je tedy zatížen sám Babiš, ať už souvislosti s pobíráním dotací, ovlivňováním holdingu formálně vloženého do svěřenských fondů nebo vlastnictvím významné části médií, opakovaně probíral na plénu Evropský parlament. Znovu má o Babišovi hlasovat a přijmout rezoluci s dost ostrým navrženým zněním v pátek 19. června. Kromě toho se kauzami českého premiéra zabýval už evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), kontrolní mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu a (opakovaně) i auditoři čili právní služba Evropské komise. Ti všichni se shodují na tom, že Andrej Babiš se dopustil dotačního podvodu a je v brutálním střetu zájmů. A jak už řečeno, vyšetřuje ho i česká policie.

Korupční aféry mají negativní vliv na hnutí ANO, sdělil Babiš médiím. V tom se s ním dá souhlasit beze zbytku. To tedy mají. A veliký. Dále pak prohlásil: „Jasně jsem řekl, že už nebudu takové věci tolerovat.“ Tak to zní taky moc hezky. A odhodlaně. Kdy vystoupí z ANO a podá demisi?

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner