Nechci žít dva roky v Prymulově domácím vězení, píše Langer

ČTK

Ivan Langer | FOTO: ČTK

Bývalý ministr vnitra, lékař a právník Ivan Langer sepsal deset bodů, které je podle něj nutné splnit pro řešení aktuální koronavirové krize. Zdůrazňuje, že nesmí zvítězit strach. Jeho text přinášíme v plném znění.

Nechci žít dva roky v Prymulově domácím vězení!

  1. Je nutné si uvědomit, že počet identifikovaných infikovaných bude zlomkem počtu neidentifikovaných infikovaných (přes 80 % infikovaných je bez příznaků).
  2. Je nutné přijímat racionální opatření, která mají vést ke zpomalení nárůstu infekce (omezení shromažďování větších skupin lidí, omezení rizik přenosu, např. roušky).
  3. Je nutné ochránit rizikové skupiny občanů (senioři, onkologičtí pacienti, pacienti s kardiovaskulárními a respiračními diagnózami).
  4. Je nutné mít zdravotnické kapacity pro stavy ohrožení života (akutní lůžka s přístrojovým vybavením).
  5. Je nutné pečlivě ochránit – vybavit zdravotníky a všechny v první linii (FFP3, obleky, brýle, rukavice…).
  6. Je nutné chovat se individuálně odpovědně a ohleduplně (dodržovat elementární pravidla prevence, stejná i u jiných virových epidemií – ty tu byly, jsou a budou).
  7. Je nutné racionálně přemýšlet a pragmaticky se chovat (postavit se obchodu se strachem a omezování svobody, žít, pracovat, podnikat, starat se o sebe a své rodiny).
  8. Je nutné žádat od všech, kdo rozhodují o našich životech, plnou osobní – politickou odpovědnost (a nebýt jen diváky jejich mediální „reality show“).
  9. Je nutné „při léčbě nezabít pacienta“, neboť ohroženi jsme všichni – zdraví i nemocní, identifikovaní infikovaní, neidentifikovaní infikovaní i neinfikovaní (nepřiměřené zásahy omezující podnikání, zaměstnávání, práci a život nás ohrozí víc než tato epidemie; stát má k „pomáhání“ jen to, co my sami vytvoříme).
  10. Je nutné zbavit se strachu, nepodlehnout panice, která z nás udělá manipulovatelnou masu, dav (vnímat věci v souvislostech, přečíst si třeba přiložená čísla k tomuto textu…).

A k tomu všemu si zachovat tu neuvěřitelnou explozi pozitivní energie a solidarity, které jsme svědky!

Kamenujte mě!

Vyšlo na facebookovém profilu autora.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner