Nechte zpívat Olina! Známý violoncellista nedávno přijal hlavní roli v obnovených Etc… bez Vladimíra Mišíka

Jaroslav Olin Nejezchleba (Norbi Kovács)

Jaroslav Olin Nejezchleba | FOTO: Norbi Kovács

Etc… bez Mišíka? To je přece nesmysl, odpověděl Jaroslav Olin Nejezchleba bez přemýšlení na nabídku, aby po dlouholetém spoluhráči a kamarádovi převzal hlavní roli v jeho skupině. Někdo ale frontmana dělat musí, usoudil potom a souhlasil. Na první pohled zasmušilý hráč na violoncello, zpěvák, textař a skladatel letos slaví kulatých 40 let na naší hudební scéně. Téměř celou tu dobu strávil jen ve třech souborech – Marsyas, ETC a Ivan Hlas Trio. Olin Nejezchleba dnes patří mezi nejvytíženější muzikanty u nás, hraje v průměru desetkrát do měsíce, a to střídavě s několika kapelami.   

Bylo to velké překvapení, že bývalí spoluhráči z Etc… oslovili právě vás, když se Vladimír Mišík rozhodl skončit s koncertováním?

Docela ano. Už před nějakými dvěma roky Vláďa nechtěl kvůli svému astmatu dávat celovečerní koncerty úplně sám a na první půlku programu si zval hosty, třeba Vlastu Třešňáka nebo mě. Díky tomu jsme už s Etc… měli nacvičený asi hodinový repertoár. Někdy se dokonce stalo, že na poslední chvíli Vláďa ze zdravotních důvodů nemohl jet na koncert vůbec, tak jsem zaskakoval i za něj. Teď, když Vláďa definitivně skupinu opustil, kluky napadlo, že opráší nějaké staré písničky a zkusí hrát dál. Zavolali mi, abych do toho šel s nimi, ale prohlásil jsem, že Etc… bez Mišíka je prostě nesmysl. Až když navrhli, že mohu zpívat taky pár vlastních skladeb, kývl jsem na to a postupně nacvičujeme celý ­repertoár. Ten ale bude trošku jiný než to, na co byli posluchači v poslední době od Etc… zvyklí.

V čem je to jiné, zaujmout v kapele místo frontmana?

Od té doby, co mě v různých kapelách vystrkují dopředu k mikrofonu, beru to tak, že někdo to zkrátka dělat musí. Moc to neprožívám, radši bych zalezl víc dozadu, kde jsem se vždycky cítil líp. A protože s Etc… teprve začínáme, mám ještě navíc takový ten pocit ­stažené ­prdele, že něco zkazím. Navíc ­neumím zpívat bez „taháku“, stejně jako Vláďa Mišík. A obdivuju Ivana Hlase, že dává celý repertoár zpaměti. S ním a s Norbim Kovácsem taky zažívám při hraní takový krásný pocit bezpečí, jako bych v zimě seděl doma u kamen. Tam písničky znám tak dobře, že si můžu dovolit i improvizovat. Vymýšlím pořád nové varianty,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články