Nechtěl by se Babiš zase stavit za synem na šachy? Už se dlouho neviděli

archiv F24

Andrej Babiš mladší | FOTO: archiv F24

Když Seznam Zprávy přinesly reportáž o Andreji Babišovi mladším, který měl být podle svých slov unesen na Krym na povel svého otce, premiéra České republiky, málokdo řešil něco jiného. Sám ministerský předseda neváhal v noci na 17. listopad odcestovat za synem do Švýcarska, kde s ním údajně sehrál partii šachu, protože mu není jedno, jak se potomek z prvního manželství má. Čtyři měsíce poté se však Andrej Babiš o syna opět vůbec nezajímá.

Celá kauza, kterou rozdmýchala reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, vyústila dokonce v hlasování o nedůvěře vládě. To dopadlo v premiérův prospěch a o podivné cestě Babiše juniora na anektovaný Krym, kam se dá dostat velmi složitě, se postupně úplně přestalo hovořit.

Kromě jednání premiéra se rozhořela diskuze i kolem dalších aspektů natočené reportáže. Babišovo okolí kritizovalo autory za natáčení na skrytou kameru, šéf hnutí ANO je označil za hyeny. Jak se totiž ukázalo, nebo spíš, jak tvrdí předseda vlády, jeho syn trpí schizofrenií a nedá se mu věřit nic, co říká.

Přestože na videu nepůsobí mladý Babiš jako smyslů zbavený a s redaktory Seznamu komunikoval i po zveřejnění reportáže, řešily se nepodstatné okolnosti natáčení víc než šokující obsah jeho výpovědi. Nyní si téměř nikdo na premiérova syna ani nevzpomene.

Ani jeho otec, který se tak vehementně stylizoval do role rodiče, který chrání své dítě před vším zlem, především před nepřátelskými novináři. Otázka najednou nestála tak, jestli Babiš nechal skutečně svého syna unést, ale jak si někdo vůbec může dovolit o tom natočit reportáž.

Role starostlivého papá přešla Babiše přesně v momentě, kdy se vrátil z cesty do Švýcarska. Při ní totiž vzniklo video bývalé manželky premiéra, která šikovně přečetla text, stvořený patrně Markem Prchalem a zakázala novinářům, aby se o její rodinu zajímali. Peníze, nebo strach tak ovlivnily ženu, která dříve neměla problém s tím, co její syn říká, a neměla tendenci ho jakkoliv opravovat nebo jeho slova popírat. Od té doby je premiérův syn tak tajemný, jako byl před reportáží Seznamu.

Když je nyní Andrej Babiš ve Spojených státech, mohl by si na zpáteční cestě udělat mezipřistání v Curychu a na skok a jednu partii šachu se podívat za synem. Třeba by ho mohl i seznámit s macechou Monikou. Vždyť mu přeci tolik záleží na tom, aby jeho těžce nemocný syn měl všechno, na co si vzpomene. Nebo to zase byla jenom kampaň?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner