Problém s domácím násilím v Rusku narůstá a vláda zjevně nejeví ochotu jej řešit. A tak se na sociální síti Instagram rozjela kampaň s názvem „Nechtěla jsem zemřít“, kterou rozjely dvě aktivistky na ochranu lidských práv Alena Popovová a Alexandra Mitrošinová. Stalo se tak po několika vraždách, které proběhly přímo v rodinách.

Domácí násilí není v Rusku trestným činem, zákony byly naopak změněny tak, že jsou pro pachatele velmi výhodné. Pokud někdo zbije člena své rodiny „jen“ jednou za rok, hrozí mu pouze pokuta.

„V Rusku je 16 milionů obětí domácího násilí. V Rusku je ale chráněn násilník, a ne oběť. (Policisté) postiženým říkají: ‚Až bude mrtvola, přijedeme a sepíšeme to.‘ Čtyři pětiny žen uvězněných za vraždu sedí za to, že se bránily tyranovi,“ napsala Popovová na svém účtu na Instagramu podle ČTK.

„Zákony proti domácímu násilí a o pomoci obětem úspěšně fungují ve více než 140 zemích světa. Ale ne v Rusku. V Rusku není domácí násilí trestným činem. V Rusku státní hodnostáři nazývají zmlácení plácnutím. V Rusku muž zbije ženu, zaplatí pokutu z rodinného rozpočtu a vrátí se domů. V Rusku nás nic nechrání. V Rusku má oběť jedinou volbu: umřít, anebo zabít a jít do vězení,“ stojí v petici za přijetí příslušného zákona, pod kterou se podepsalo už půl milionu lidí.

K akci se přidávají tisíce žen, které zveřejňují fotografie s namalovanými modřinami a různými dalšími zraněními a s hashtagem „nechtěla jsem zemřít“.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora