Něco je ve vzduchu. Zeman už podruhé navrhuje nového prezidenta. Babiš skromně mlží

Andrej Babiš s Milošem Zemanem (ČTK)

Andrej Babiš s Milošem Zemanem | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman sice často opakuje, jak je v pořádku, ale stále se objevují signály, že se jeho zdravotní stav zhoršuje. Lidé se zděšeně dívají na jeho fotografie a i prezidentovi odpůrci mluví o tom, že tyto záběry vzbuzují lítost.

Babiš na TV NOVA (repro TV NOVA)

K tomu se nyní přidává nový jev, který vzbuzuje pozornost. Zeman již podruhé v krátké době mluví o svém nástupci. Nejprve básnil minulý týden v pořadu se svým oblíbeným televizním moderátorem o tom, že by se o prezidentský post měla příště utkat dvojice Josefa Středuly a Vladimíra Dlouhého. Prý by to byl inteligentní souboj. V nedělním rozhlasovém pořadu u svého dalšího novinářského miláčka tuto úvahu přebil sdělením, že on sám by nejradši volil prezidentem Andreje Babiše. Je to přesně v logice jeho frontálního útoku na svobodomyslné a demokraticky orientované Čechy, které by taková volba znovu hluboce ponížila, a národ by zůstal fatálně rozdělený.

Andrej Babiš nepřekvapil. Snad ani neznáme skromnějšího a své službě pro stát odevzdanějšího člověka. Zvlášť, když si stát ochočil a stát je on. Blahosklonně odmítne prezidentskou kandidaturu, protože to ještě není téma na stole, a navíc on je spíše člověkem výkonu, tedy exekutivní moci.

Ale myšlenka je na světě. I kdyby nás viditelně podivný stav Miloše Zemana jen mátl, tak to naši dva vládci sehráli s veřejností opět skvěle. Určují agendu, o čem se mluví, aby se nemohlo mluvit o tom, o čem by se mluvit mělo. Že totiž vláda Andreje Babiše není moc kompetentní, jak to předvádí Babišova ministryně financí, že státní rozpočet neodpovídá aktuální ekonomické konjunktuře a že státní zástupci před Andrejem Babišem kapitulovali tak podivně, že je zametení kauzy Čapí hnízdo očividnou věcí.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Čím je tedy pro Andreje Babiše dobré toto nové téma, že by mohl být prezidentem? Inu, minimálně je žádoucí, aby se Češi bavili o tom, zda má Babiš stanout na Hradě, než aby mluvili o tom, že má sedět ve vězení. Zároveň jde o první lakmusový papírek, jak taková představa funguje. Společnost by si na obraz Andreje Babiše – prezidenta České republiky mohla postupně zvyknout. Babiš splňuje hned dvě podmínky, aby se mu cesta za prezidentskou funkcí mohla povést. Má vedle ohromného mediálního zázemí jednak nekonečné peníze na kampaň, jejíž finanční regulace je u nás směšná. A jednak jeho šance jsou značné i podle toho, jak Babiše miluje proruská mediální fronta. Je jasné, že Moskva by Babišovi požehnala. Vždyť zavádí v jedné ze zemí EU ruský model řízení státu a médií.

Čím je pro Miloše Zemana dobré, aby instaloval do role svého možného nástupce právě Andreje Babiše? To je už méně racionální, ale odpovídá to Zemanově temné logice pomsty. Doslova – pomsty až za hrob. Demokraté ho za svého vůdce neuznali, tak je válcuje tím, že vytvořil koalici nespokojených včetně kdysi poražených komunistů.  Navíc má nyní možnost ukázat, jak pevným je pánem situace, když je to on, kdo za sebe vybírá nového prezidenta.

A demokratická politická scéna je znovu zaskočená. Jestli Miloš Zeman tuší svůj odchod, tak demokraté opět nejsou připraveni v nové situaci uspět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]