Neděláme revoluci. Navážeme na Bělobrádka, říká nový šéf lidovců Výborný

Marek Výborný (Pavel Hofman)

Marek Výborný | FOTO: Pavel Hofman

KDU-ČSL zvolením nového předsednictva nedělá revoluci, naopak naváže na práci bývalého předsedy Pavla Bělobrádka a bývalého prvního místopředsedy Mariana Jurečky. Novinářům to dnes na sjezdu strany v Brně řekl nový předseda lidovců Marek Výborný. Neuvažuje také o tom, že by stranu s někým spojil. Chce ji mít jako samostatnou a suverénní.

Výborný před novináře předstoupil i s nově zvolenou první místopředsedkyní Šárkou Jelínkovou a zvolenými místopředsedy Janem Bartoškem, Bohuslavem Niemiecem, Štěpánem Matekem a Petrem Hladíkem. Z bývalého předsednictva tak zůstal jen Bartošek. „Neděláme revoluci. Navazujeme na práci, kterou začali Pavel s Marianem. Oni neodcházejí do politického důchdou, budou poslanci a aktivní členové poslaneckého klubu. Budu s nimi řadu věcí nadále diskutovat,“ řekl Výborný.

V novém předsednictvu je podle něj zastoupení ze Senátu, Sněmovny i komunální politiky. Výborný i Bartošek jsou poslanci, Jelínková je senátorkou a Hladík, Niemiec a Matek jsou náměstky primátorů v Brně, Jablonci a Havířově. „Je to důkaz toho, že je KDU-ČSL silná na komunální úrovni,“ poznamenal Výborný.

Zdůraznil také to, co už řekl v pátek v projevu. „Vůbec neuvažujeme o tom, že bychom se s někým spojovali. Dokud budu předsedou, bude KDU-ČSL samostatná, suverénní, silná a věřím, že i úspěšná strana,“ řekl Výborný. Dodal, že KDU-ČSL může být integrující silou pro všechny konzervativně smýšlející politiky.

Spolupráci se stranami ale Výborný nevylučuje. O bližší spolupráci v pátek na sjezdu KDU-ČSL mluvili například předseda ODS Petr Fiala, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo místopředseda TOP 09 Vít Rakušan.

Jelínková mezi programovými prioritami lidovců, o kterých se už nové předsednictvo bavilo, zmínila podporu rodin s dětmi, výchovu a vzdělávání, řešení situace lidí, kteří jsou v exekuci, ale také životní prostředí. „Nejsme jen stranou se stoletou historií, ale i stranou budoucnosti. Je důležité, jakou budoucnost a jaké životní prostředí necháme našim dětem,“ řekla Jelínková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]