Koalice Spolu začne sbírat podpisy proti Babišovi, Piráti a STAN ji nepodpoří

Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová a Petr Fiala (FB Petra Fialy)

Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová a Petr Fiala | FOTO: FB Petra Fialy

Koalice Spolu začne sbírat podpisy pro svolání schůze sněmovny, na níž by bylo možné vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu hnutí ANO a ČSSD. Oznámil to dnes předseda ODS Petr Fiala na společné tiskové konferenci s předsedy koaličních KDU-ČSL a TOP 09.

Podle Spolu, které ve sněmovně disponuje 40 hlasy, je nutné ukázat, zda má vláda ve sněmovně důvěru potom, co ji přestali oficiálně podporovat komunisté. Ke svolání schůze k vyslovení nedůvěry je třeba 50 podpisů. Koalice znovu osloví Piráty a hnutí STAN.

Miloš Zeman a Andrej Babiš - ničitelé české ústavnosti (ČTK)

Fiala při oznámení kritizoval postup vlády při řešení korovinavirové epidemie, její rozpočtové problémy i střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který konstatoval audit Evropské komise. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dodala jako další argument potřebu silné vlády v situaci bezprecedentního diplomatického konfliktu s Ruskem. Je podle ní nutné, aby byla jasně vyjádřena spojenecká pozice vůči Rusku.

„Jsme přesvědčeni, že v politice není možné taktizovat, nepokusit se udělat nic,“ uvedl Fiala v odkazu na postoj prezidenta Miloše Zemana. Ten avizoval, že při vyslovení nedůvěry vládě by nechal dosavadní kabinet dovládnout do řádného termínu voleb v říjnu. Spekuluje se i o tom, že by se prezident mohl pokusit o složení úřednické vlády. „Nedělat nic, protože to může být horší, je cesta do pekel,“ uvedl Fiala. Dodal, že není třeba se strašit „nějakou vládou Miloše Zemana“. „Toto je vláda Miloše Zemana. Ta vláda dělá, co chce prezident,“ prohlásil. Upozornil, že v kabinetu už nejsou ministři, s nimiž Zeman nesouhlasil.

Ke svolání schůze budou podle Fialy stačit podpisy z demokratického spektra, na schůzi se pak každý bude moci k trvání vlády vyslovit.

Bohumil Doležal (archiv)

„Je absurdní rozpouštět sněmovnu, když máme vládu s důvěrou,“ uvedl Fiala k návrhu Pirátů a STAN, aby se poslanci rozpustili sami. K tomu by bylo třeba 120 podpisů členů dolní komory.

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je pokus o svolání schůze principiální záležitostí. „Při vědomí všech rizik, která tady jsou, máme jít postupnými logickými kroky,“ uvedl. Nejprve je podle něho třeba zjistit, zda má vláda důvěru, jako další krok pak hlasovat pro rozpuštění sněmovny a postupovat k demokratickým volbám.

Hnutí STAN a Piráti se podle předsedy Starostů Víta Rakušana nechtějí nechat zatahovat do her koalice Spolu a hnutí SPD o to, kdo je víc proti vládě Andreje Babiše (ANO). Nedůvěra nic neřeší, pouze posílí proruského prezidenta a oslabí mezinárodní pozici Česka v době konfliktu s Ruskem, sdělil k výzvě Spolu na svolání schůze Sněmovny, která by vyslovila nedůvěru menšinovému kabinetu. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by vyslovení nedůvěry bylo špatným znamením spojencům v EU a NATO v době diplomatické roztržky s Ruskem. KSČM a SPD podpisy pro svolání schůze také nepřipojí.

FORUM 24 (archiv)

Rakušan uvedl, že ve Sněmovně je nyní 60 podpisů pro svolání takové schůze i bez Pirátů a STAN. Odkázal tak na podobnou iniciativu SPD. Spolu chce ale podle předsedy ODS Petra Fialy o svolání schůze jednat pouze s demokratickou opozicí a doufá ve změnu postoje Starostů a Pirátů. Další jednání mezi Spolu a druhou opoziční koalicí se chystá na čtvrtek. Bartoš se domnívá, že koalice Spolu může najít podpisy u SPD a KSČM. Předseda komunistů Vojtěch Filip ale novinářům řekl, že ke svolání schůze se komunisté nepřipojí. Jak by případně hlasovali o nedůvěře, by rozhodli v klubu.

Na oznámení koalice Spolu okamžitě reagoval na svém Twitteru bývalý předseda TOP-09 a exministr financí Miroslav Kalousek. „Bylo by hořkým poznáním, kdybychom zjistili, že nemáme žádnou demokratickou opozici, že máme jenom kšeftaře. Díky Vám mohu věřit, že vůči dnešní vládě buranokracie schopnou opozici máme.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]