Mohli jsme to řešit najednou, vzkázal poslanec Ondřej Kolář (TOP 09) pražským radním. Kdyby si podle něj bývalý primátor, nyní první náměstek primátora Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) všiml bronzové plastiky Moskva-Praha na pražském Smíchově ve vestibulu stanice metra B Anděl dříve, když byl v čele Prahy, mohli její odstranění nebo aktualizaci řešit společně s odstraněním sochy Koněva na Praze 6.
„Tahle plastika na Andělu je lživá, proto jí dáme novou podobu! Přátelství mezi Moskvou a Prahou, které tenhle nápis naznačuje, bylo totiž jen vymyšlenou propagandou. V roce 1985, kdy došlo ke zprovoznění stanice Anděl (dříve Moskevská), bylo Československo okupováno Sovětským svazem. A asi se shodneme na tom, že okupant není přítelem,“ upozornil nedávno bývalý primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na sociální síti X s tím, že se historie opakuje a Rusko dnes opět okupuje velkou část Ukrajiny, kde se dopouští válečných zvěrstev.
Plastika je na zdi ve stanici Anděl od roku 1985, kdy se zastávka otevírala a kdy nesla ještě jméno Moskevská.
Vedení pražského magistrátu vzhledem ke kontextu bronzové plastiky rozhodlo, že k ní nechá doplnit vysvětlující tabulku. Na té má být uvedeno, že tehdejší Československo bylo okupováno Sovětským svazem a přátelství mezi oběma zeměmi bylo pouze propagandistickým tvrzením.
„Československo však bylo v té době okupováno Sovětským svazem a tím připraveno o svou suverenitu. Legenda o československo-sovětském přátelství byla proto vnuceným narativem sovětské okupační moci,“ píše se v dokumentu.
Řešilo se i její odstranění, ale například podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (TOP 09) je lepší dílo aktualizovat. „Autoři díla jsou neznámí, přesněji, jedná se o kolektiv anonymních autorů, a proto je možné se bavit o takové možné intervenci. Připadá mi lepší dílo aktualizovat, a ne ho jen odstranit. Umělci budou reagovat na propagandistické umělecké dílo,“ vysvětlil. Na novou podobu reliéfu má být tedy vyhlášena soutěž, rozhodli radní.
Pražští radní se opičí
Bronzová plastika není prvním případem odkazu na Rusko v Praze. V roce 2020 byla na Praze 6 odstraněna socha maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku. Odstranění sochy tehdy inicioval tehdejší starosta Prahy 6, nynější poslanec Ondřej Kolář (TOP 09).
„Mně se samozřejmě líbí, že se po nás pražští radní opičí. Škoda, že si pan bývalý primátor té ‚výzdoby‘ nevšiml v době, kdy byl primátor a kdy jsme řešili Koněva,“ reagoval Kolář pro deník FORUM 24 na aktuální situaci s plastikou na Andělu s tím, že se to mohlo celé řešit společně najednou. „A škoda, že ani nedokáže ocenit toho šestnáctiletého kluka, který to téma teď rozvířil. Ale to bych po něm asi chtěl opravdu příliš,“ podotkl.
Na závěr Kolář dodal, že doufá, že to celé nenabere stejnou trajektorii jako Koněv „a za rok to nebudou muset za hurónského vřískotu všemožných dezinformátorů a normalizačních nostalgiků sundávat. Ale i kdyby, tak věřím, že v Muzeu paměti 20. století se na to místo najde,“ uvedl.
Sám Kolář měl totiž kvůli přemístění sochy Koněva do Muzea 20. století problém. Ruská strana na tento počin reagovala, ruská diplomacie záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi, a poslanec spolu se dvěma dalšími lidmi museli mít několik měsíců policejní ochranu. Kolář byl zároveň v Rusku odsouzen k pěti letům vězení.