Nedělejme zbytečná demokratická gesta, prohlásil při debatě o Tchaj-wanu Radim Fiala z SPD

Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala (ČTK)

Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radim Fiala | FOTO: ČTK

V pravidelném pořadu Partie Terezie Tománkové spolu diskutovali předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Při diskusi se Radim Fiala vymezil proti připravované cestě parlamentní delegace na Tchaj-wan.

„Scholz jel do Číny a továrna na čipy bude stát v Drážďanech. Proč musíte být vždycky v první linii?“ zeptal se Fiala, který poukazoval na to, že Tchaj-wan postaví novou továrnu na čipy nikoliv v České republice, ale v Německu, přestože delegace z Česka na Tchaj-wan jezdily a je ohlášena i další cesta, kterou povede právě předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, zatímco německý kancléř Olaf Scholz navštívil Čínu.

Tomio Okamura (SPD) (Profimedia)

„Divím se, že se tak oháníte Německem, když vám jindy to, co dělá Německo, vadí,“ kontrovala Markéta Pekarová Adamová, která poznamenala, že investice z Tchaj-wanu jsou i tak u nás v porovnání s investicemi z Číny nesrovnatelně vysoké. „Investice z Číny slibované Milošem Zemanem byly fiasko, investice z Tchaj-wanu jsou realitou,“ řekla Pekarová Adamová.

Fiala zdůrazňoval, že Čína se stane v krátké době nejsilnější ekonomikou světa a že si Česká republika nemůže dovolit „poškodit vzájemné vztahy“ kvůli podpoře Tchaj-wanu. „Nedělejme zbytečná demokratická gesta, která nás o to připraví,“ prohlásil Fiala a dodal, že „to není strašení a každý, komu to trochu myslí, to musí poznat“.

„Ano, Čína chce být velmocí, ale je to také komunistický totalitní režim, který chce tento režim vyvážet za hranice. A to už jsme tady měli,“ rezolutně odmítla Fialovo tvrzení Markéta Pekarová Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články