Nedostatek pomůcek trvá. Řekněte důvody prodloužení nouzového stavu, vyzývá Baxa

Plzeňský primátor a poslanec Martin Baxa (ODS) (FB Martin Baxa)

Plzeňský primátor a poslanec Martin Baxa (ODS) | FOTO: FB Martin Baxa

Poslanecká sněmovna bude dnes rozhodovat o prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Ačkoli jej vláda původně chtěla prodloužit do 12. května, premiér Andrej Babiš kvůli výhradám opozice nakonec přistoupil na kratší dobu. Ostatní strany v čele s ODS ale předem avizovaly, že budou nadále požadovat, aby vláda informovala o důvodech dalšího trvání mimořádných opatření.

„Jasně jsme říkali, že bianco šek bez detailního zdůvodnění odmítáme. Vláda by měla přijít a říct argumenty, proč chce prodloužení nouzového stavu i o těch čtrnáct dní,“ řekl deníku FORUM 24 místopředseda ODS, primátor Plzně a poslanec Martin Baxa.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) již sice uvedl, že je připraven poslancům důvody vysvětlit, ale na rozdíl od Babiše stále prosazuje prodloužení stavu nouze o celý měsíc. Jako hlavní důvod přitom uvádí možnost nákupu ochranných pomůcek bez výběrového řízení.

I v tomto případě chce ale Baxa znát jasný plán dodávek, a to včetně množství ochranných pomůcek a obsahu nákladu letadel. „Je to pouze jeden z aspektů jednání,“ říká poslanec. Problém nevidí ani v tom, aby se dolní komora scházela častěji, aby mohlo docházet k prodlužování nouzového stavu po kratších časových intervalech, vždy s příslušným zdůvodněním.

Vládě navíc vytýká dosavadní průběh dodávek zdravotnického materiálu. „Čekal bych jasnější plán. Z plzeňské perspektivy musím říct, že v tuto chvíli nejenom pro zařízení sociálních služeb, ale ani pro ambulantní lékaře nepokrývají potřebu, která by odpovídala zpřísněným vládním nařízením. Musíme si ochranné pomůcky shánět sami,“ dodává Baxa.

Nouzový stav kvůli epidemii nového typu koronaviru platí v Česku od 12. března, vláda ho však může vyhlásit nejvýše na měsíc. O prvním prodloužení rozhodla Sněmovna na mimořádné schůzi ve středu 1. dubna.

Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu občanů nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb podle krizového zákona. Následně je ale přeměnila v rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]