Neexistující černoši na twitteru podporovali Trumpa. Firma účty pozastavila

Pixabay/hoekstrarogier

Twitter pozastavil řadu falešných účtů, které údajně vlastní černošští stoupenci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Technologický gigant na sociálních sítích sdělil, že účty porušily jeho pravidla o spamu a manipulaci s platformou. Mnohé účty používaly stejný jazyk, včetně věty: „YES IM BLACK A IM VOTING FOR TRUMP!!!“

Společnost Twitter neupřesnila počet dosud pozastavených účtů ani jejich zdroj. Uvedla, že pokračuje ve vyšetřování této činnosti a může pozastavit další účty, pokud bude zjištěno, že porušují její politiku. O vyšetřování jako první informoval deník The Washington Post.

archiv

Darren Linvill, odborník na dezinformace na sociálních sítích z Clemson University, našel více než dvě desítky takových účtů, které vyvolaly zhruba 265 tisíc retweetů či zmínek na twitteru. Některé zprávy používaly fotografie černochů, které se objevily v novinových článcích. Několik z nich mělo desítky tisíc sledujících. Linvill řekl agentuře Reuters, že většina účtů byla vytvořena v roce 2017, ale v posledních dvou měsících se staly aktivnějšími. Sdělil, že všechny účty, které monitoroval, byly nyní pozastaveny, ale že „už měly svůj dopad“.

Zásah Twitteru přichází jen několik týdnů před prezidentskými volbami v USA, které se konají 3. listopadu. Průzkumy naznačují a z volebního webu FiveThirtyEight.com vyplývá, že Trumpa podporuje zhruba 10 procent černošských voličů.

Tento druh údajných dezinformací se podobá tomu, čeho jsme byli svědky v amerických prezidentských volbách v roce 2016. Falešné účty – často pocházející ze zemí, jako je Rusko – záměrně vyvolávají neshody na sociálních sítích nebo se jejich údajní uživatelé prohlašují za pravé Američany, kteří trpí všemožnými křivdami. Twitter o původu falešných účtů neprozradil nic bližšího.

A stojí za to říct, že tyto účty byly pozastaveny až do výsledků dalšího vyšetřování. Ale všechny dosud dodané důkazy naznačují, že za nimi byla nějaká úroveň koordinace. Zdá se také, že stejné techniky byly použity ke sběru fotografií z internetu.

Je znepokojivé, že si zmíněných aktivit nejspíš Twitter nevšiml sám, ale musel na ně být upozorněn.

(Zdroj: BBC.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner