Nehoda při očkování. Úřad upřesnil, proč osm lidí dostalo v Německu pětinásobnou dávku vakcíny

Vakcína, záběr z laboratoře firmy Pfizer  (FB Pfizer)

Vakcína, záběr z laboratoře firmy Pfizer | FOTO: FB Pfizer

Osm pracovníků pečovatelského domu v německém městě Stralsund dostalo nedopatřením pětinásobnou dávku vakcíny. Mají příznaky jako při chřipce. Poslední z nich ještě zůstává na pozorování. Úřad mezitím upřesnil, jak k omylu došlo. 

Zdravotní sestra sice obsah lahviček naředila správným množstvím příslušného roztoku, ale oproti instrukcím výrobce Biontech/Pfizer lékaři podávala stříkačky s kompletním obsahem lahvičky namísto pouhé pětiny množství. „To udělala celkem osmkrát. Takto bylo osm lahviček prázdných, z nichž se ovšem mělo očkovat 40 lidí,“ citoval server Nordkurier mluvčího zemského okresu Přední Pomořansko-Rujána, který také dodal, že výrobce k vakcíně přibalil i obrázkový návod v podobě plachty na stůl s přehledným postupem její přípravy k použití.

Sedm žen a jednoho muže ve věku od 38 do 54 let poslal lékař po nedělním očkování nejprve domů. Následně se čtyři z dotčených pracovníků nechali hospitalizovat za účelem pozorování. Vykazovali příznaky podobné těm, které provázejí chřipku. Tři z nich však už zas v pondělí odpoledne nemocnici opustili. Žená, která ještě v nemocnici zůstává, nadále trpí obdobnými příznaky, jakými se projevuje chřipka, bolí a točí se jí hlava.

Tomio Okamura (Facebook/F24)

Podle výrobce Biontech je vakcína testovaná i na předávkování. Stalo se tak v rámci studie během první fáze testování a u pokusných osob nejsou hlášeny žádné přetrvávající nežádoucí účinky. Následkem předávkování během testů byly rovněž příznaky podobné těm jako u chřipky a projevovalo se lokální podráždění v okolí místa vpichu. Výrobce příznaky označil obecně za lehké až střední a přechodné.

Mluvčí společnosti Biontech informace o testu reakce na předávkování potvrdila a upřesnila, že firma aplikovala nejvýše 100 mikrogramů vakcíny bez toho, aby se projevily jakékoliv těžší následky. Obvyklá dávka je 30 mikrogramů. Předávkování dotčených pracovníků ze Stralsundu výrazně překračuje míru, v jaké to Biontech testoval.

Mluvčí poukázala na instrukci uvedenou v podrobné charakteristice vakcíny. Hned v její první větě výrobce uvádí: „Toto je propichovací lahvička s více dávkami, jejíž obsah musí být před aplikací zředěn.“

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]