Nehorázná hradní partička. Politici reagují na informace o Zemanově zdraví

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ODS / se souhlasem autora)

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: ODS / se souhlasem autora

Informace Ústřední vojenské nemocnice, že prezident Miloš Zeman není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat svou funkci, jsou podle představitelů politických stran vážné. Podle nich je potřeba hledat shodu na dalším postupu napříč politickým spektrem. Zároveň někteří hovoří o aktivaci článku 66 Ústavy.

„Přeji prezidentu Miloši Zemanovi hodně sil a brzké uzdravení. Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o tom, že prezident Zeman není v tuto chvíli schopen vykonávat svou funkci, je velmi závažná. Je potřeba hledat shodu na dalším postupu napříč politickým spektrem,“ reagoval na twitteru šéf občanských demokratů a kandidát na premiéra Petr Fiala.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

O závažnosti informací mluví také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Zítra budeme s panem předsedou senátu Milošem Vystrčilem a dalšími předsedy o této situaci jednat. Aktivace článku 66 Ústavy se jeví jako velmi pravděpodobná. Zítra budeme mít více informací,“ prohlásil šéf lidovců.

„Chtěla bych zároveň poděkovat senátu, který je garantem ústavnosti země a protipólem gaunerského chování lidí okolo Miloše Zemana, ke kterým se přidal i Radek Vondráček. Po dnešních slovech Miloše Vystrčila opřených o dopis z ÚVN musí ze svého jednání vyvodit odpovědnost,“ vzkázala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Každý umírající člověk si zaslouží zachování lidské důstojnosti až do smrti. Vše ostatní jsou vážné informace, které musí řešit nejvyšší ústavní činitelé. Ne ta nehorázná hradní partička, která si hraje na prezidenta,“ pustil se na sociální síti do Kanceláře prezidenta republiky bývalý šéf lidovců a poslanec Marek Výborný s tím, že takové chování je nepřípustné a protiústavní.

Premiéra Andreje Babiše (ANO) slova nemocnice o zdravotním stavu prezidenta Zemana překvapila. „Není to dobrá zpráva,“ řekl Radiožurnálu. Předseda vlády je připraven jednat s dalšími nejvyššími ústavními činiteli, senátem i se zástupci nově se formující vládní koalice SPOLU s Piráty a Starosty.

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) se už nikdy nedozvíme, jak dlouho nikým nevolený kancléř Vratislav Mynář vykonával pravomoci prezidenta za nemocného Miloše Zemana. „V každém případě se jich nechtěl vzdát do poslední chvíle, tajil informace od Ústřední vojenské nemocnice a útočil na senát. Ten pán je zločinec a mělo by s ním být tak nakládáno,“ prohlásil na adresu Hradu Kalousek.

„Naše země se nachází ve velmi vážné situaci. Pokud není pan prezident schopen vykonávat pracovní povinnosti, je potřeba o tom nelhat a najít shodu nad tím, jak tuto situaci řešit. Citlivě a s důrazem na zájmy našich občanů. Panu prezidentovi přeji zdraví,“ napsal předseda hnutí STAN Vít Rakušan na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]