Nejasná zpráva o konci racionálního myšlení: Rozhovor s dezinformátorem Petrem Bílým

Petr Bílý (Hnutí Havířov Sobě)

Petr Bílý | FOTO: Hnutí Havířov Sobě

Rozeslal jsem několika známým jménům z řad viditelnějších mluvčích takzvaně alternativního světa, případně světa dezinformátorů, e-mail. Z jejich pohledu je Forum mainstream, do kterého prý nemají přístup. „Dobrý den, Týdeník FORUM by rád dal prostor k vyjádření druhé straně. Byl byste prosím ochoten nám poskytnout krátký (telefonický či přes Messenger) rozhovor o Vašich názorech na současné dění? Předem děkuji i za negativní odpověď.“ Co následovalo? 

Rozhovor poslouchejte zde:

Všemu předcházela skoro roční vnitroredakční debata na téma, zda dávat těmto lidem mediální prostor. Straší přece lidi, fantazírují a šíří dezinformace, postaru lži. Nakonec jsme se domluvili na tom, že jim prostor dáme – ale jen pod podmínkou, že se budou chovat dospěle. Že vymůžeme jejich neemotivní, věcnou a slušnou výpověď na následující otázky – proč si myslí, že jsou pravdivé některé zjevné nesmysly, které šíří, odkud své informace, které jsou ve skutečnosti dezinformacemi, berou a z čeho poznají, zda je informace pravdivá.

()

První odsouhlasil účast pan Petr Bílý, známý havířovský dezinformátor – expolicista, který na facebook psává o chemtrails, kritizuje antiepidemická opatření a neposílal by zbraně Ukrajincům. Dal jsem se do práce. Přípravě na rozhovor jsem věnoval dva dny a přijal jsem i podmínku, že pan Bílý bude rozhovor streamovat přes Google Meets na svůj facebook. 

A tak jsme se konečně ocitli v saku na obou stranách videostreamu. Po dvou hodinách a dvou tisících komentářích u streamu jsme, asi oba k smrti vyčerpaní, skončili. A já hned věděl, že ten rozhovor nepůjde přepsat, text by nedával smysl. Argumentace Petra Bílého byla naprosto iracionální. Takže jsem článek, který najdete v dnešním Týdeníku Forum, pojal jako psychologickou zprávu. Popisnou, bez jakéhokoliv hodnocení. Přesto je místy tak bizarní, že musíme čtenářům umožnit poslech plné verze – aby mi ten článek mohli vůbec věřit. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články