Nejbližší okolí Trumpa soukromě vyzývá, aby důstojně uznal svou prohru. Také jeho manželka Melania

Donald Trump (politico.com)

Donald Trump | FOTO: politico.com

Donald Trump v sobotu prohrál ve volbách a 46. hlavou Spojených států amerických se nestane. Jenže ani tento rozhodující výsledek neuvolnil vypjatou atmosféru v zemi. Trump totiž zprávy o své prohře nechce ani slyšet a svého soupeře jakožto vítěze voleb stále neuznal. Aby své zatvrzelé stanovisko změnil, mu přitom radí už i jeho nejbližší okolí. 

„Tyto volby jsem vyhrál, a to o hodně,“ napsal Donald Trump během posledních hodin prezidentského volebního klání na svůj Twitter. Sociální síť mu tento příspěvek označila jako nepravdivý, volební většiny totiž dosáhl jeho sok Joe Biden.

FORUM 24 (archiv)

Jakožto vítěze voleb ho uznaly kromě světových představitelů demokratických zemí také bývalé hlavy státu Barack Obama nebo George W. Bush, což je obvykle bráno jako významné gesto. Ke gratulaci se přidal též někdejší republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney. Uznání volební výhry je politické gesto, které ale nemá žádný oficiální vliv na post nového prezidenta. Od Trumpa by znamenalo jakési ukončení volební rivality a první krok k pokojnému předání tohoto postu.

Uznat, či neuznat?

Když se svět dozvěděl volební výsledek, Donald Trump byl na svém golfovém hřišti ve Virginii. Není jasné, jak na tuto informaci reagoval v soukromí, ale nejde o člověka, který by byl zvyklý prohrávat.

I proto ho na tuto možnost připravovali jeho poradci velmi opatrně. Bylo jasné, že nepůjde o lehký boj, a dle Trumpových slov již během prezidentské kampaně ani o korektní předání moci, v případě jeho prohry. Světová média v září psala, že se zajímal o „pohotovostní plány, jak obejít volební výsledky“.

Ilustrační foto. (Jan Jandourek, se svolením autora)

Trumpova administrativa tak nadále pokračuje ve svém odmítavém postoji k výsledkům voleb a část volebních hlasů bere jako neplatné.

Jak pohovořily důvěrné zdroje z Bílého domu pro reportéry televize CNN, nejbližší okolí současného prezidenta Trumpa začíná měnit názor ohledně jeho silně zarputilého jednání. Realitní magnát a prezidentův zeť a důvěrný poradce Jared Kushner hlavě státu doporučil, že bude vhodnější, když se smíří s vítězstvím nově zvoleného prezidenta Joea Bidena a veřejně uzná jeho prvenství.

Další zatloukání už není přípustné prý ani pro první dámu Melanii Trump, která v soukromém rozhovoru s obeznámeným novinářským zdrojem uvedla, že je načase, aby přijal svou volební ztrátu. Na svůj Twitter si pak napsala: „Američané si zaslouží spravedlivé volby. Každý legální – nikoli nelegální – hlas by měl být započítán. Musíme chránit naši demokracii zcela transparentně,“ uvedla.

K tomuto postoji ale není ve washingtonském prezidentském sídle stále sjednocený přístup. Trumpovi dva dospělí synové totiž otce tlačí k tomu, aby nadále akcentoval pochybnosti o sčítání korespondenčních hlasů a snažil se v rámci této vlny nedůvěry ovlivňovat i další republikány a také své příznivce.

K tomuto postupu se mu jistě hodí další žaloby na průběh voleb, které postupně podává kampaň prezidenta na ty země, kde prohrál. Chtějí prý využít „všech dostupných právních prostředků, aby dosáhli spravedlnosti“. Stížnosti však již zamítly soudy v Georgii či Michiganu.

„Neodpočinu si, dokud americký lid nebude mít poctivý výsledek voleb, který si zaslouží, a jak to vyžaduje demokracie,“ uvedl Donald Trump. Právní bitva podle něj začne v pondělí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]