Nejbohatší Ukrajinec chce zažalovat Rusko. Má v plánu vysoudit miliardy

Rinat Achmetov (Metinvest / se souhlasem)

Rinat Achmetov | FOTO: Metinvest / se souhlasem

Nejbohatší muž Ukrajiny Rinat Achmetov se rozhodně nehodlá smířit s následky ruské invaze. Za škodu způsobenou bombardováním oceláren Azovstal v těžce zkoušeném Mariupolu hodlá Moskvu zažalovat o 17 až 20 miliard dolarů, tedy zhruba 390 až 460 miliard korun. Informovala o tom agentura Reuters

Ocelárny Azovstal, které Achmetov vlastní, utrpěly obrovské škody při ruském bombardování a ostřelování. Rozsáhlý areál v jihoukrajinském přístavním městě Mariupol byl posledním místem odporu ukrajinských obránců města. Stejně tak tamní hutní závod Iljič Steel and Iron Work, který rovněž patří nejbohatšímu Ukrajinci, byl při ruském ostřelování těžce poškozen.

Termobarický raketomet TOS-1A (Goodvint / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

„Určitě Rusko zažalujeme a budeme žádat odškodnění za všechny ztráty a ušlý zisk,“ prohlásil ve čtvrtek Achmetov, který je majitelem největší ukrajinské ocelářské společnosti Metinvest. 

„Náhrada nákladů kvůli ruské agresi je od 17 do 20 miliard dolarů. Konečná částka bude určena v soudním sporu proti Rusku,“ odpověděl miliardář na otázku, kolik peněz Metinvest ztratil kvůli škodám v Azovstalu a Iljič Steel and Iron Work.

Achmetovovo podnikatelské impérium však trpělo už před ruskou invazí na Ukrajinu. A to v průběhu osmi let bojů na východě země, kde proruští separatisté obsadili část území. Po začátku aktuálně probíhající války skupina Metinvest oznámila, že nemůže dodržet dodavatelské smlouvy.

Achmetov se podle agentury Reuters od začátku ruské invaze zdržuje na Ukrajině. „Věřím v naši zemi a věřím v naše vítězství,“ vzkázal. Už v dubnu slíbil, že pomůže obnovit město Mariupol. Zároveň však upozornil, že Ukrajina bude potřebovat obdobu amerického Marshallova plánu, který pomohl obnovit západní Evropu po druhé světové válce. „Věříme, že po našem vítězství v této válce obnovíme svobodnou evropskou demokratickou a úspěšnou Ukrajinu,“ dodal.

Podle indexu Bloomberg Billionairs vlastní Achmetov aktuálně majetek ve výši 6,93 miliardy dolarů. V žebříčku nejbohatších lidí světa tak zaujímá 331. pozici. Od začátku roku přitom podle indexu přišel o zhruba 4,6 miliardy dolarů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]