Nejčastěji létají voliči Zelených, jen u toho mají špatné svědomí, potvrdil výzkum

Pixabay

Startující letadlo, ilustrační snímek | FOTO: Pixabay

Letecké společnosti v Německu usadily příznivce „zeleného“ hnutí, kteří létání ze všech nejvíce kritizují pro jeho nesporně vysoké ekologické náklady. Jak také zjistila zastřešující organizace leteckých dopravců, voliče Zelených zjevně tíží špatné svědomí. Vyplývá to z výzkumu společnosti „Forschungsgruppe Wahlen,“ který si zadalo Spolkové sdružení pro německé letectví.

Letecká doprava, která produkuje ve srovnání s těmi ostatními na cestujícího neúměrné množství oxidu uhličitého, poškozujícího zemskou atmosféru, čelí nebývalé kritice environmentalistů. Jejich hlas nyní ovšem poněkud problematizuje zjištění, že právě voliči Zelených létají ze všech nejčastěji.

U možnosti „V posledních 12 měsících jsem letěl/a,“ dalo kladnou odpověď 46 procent z nich. Napsal o tom deník Der Tagesspiegel. Těsně za německými Zelenými následovali stoupenci Svobodných (45 procent) a CDU (40). Naopak fandové německé obdoby okamurovců, AfD, podle citovaného výzkumu létají nejméně (26 procent).

Největší paradox výše popsaného zjištění souvisí s rázností, s jakou environmentalisté téma problematického létání uchopili – a která se zjevně míjí účinkem. Jejím příkladem v Česku je myšlenka dnes již bývalého šéfa Zelených a podporovatele Miloše Zemana v druhé prezidentské volbě, Matěje Stropnického, že „Není normální, aby 80 procent Čechů lítalo na dovolenou,“ kterou vyslovil před třemi lety v rozhovoru pro server Echo24.

Předmětný výzkum kromě chování voličů jednotlivých stran zjišťoval i to, zda z létání mají špatné svědomí. Na možnost „Při létání mám v souvislosti s ochranou klimatu opravdu špatné svědomí,“ kývlo 58 procent voličů Zelených, a o šest procent méně voličů socialistů. Špatné svědomí z létání pak pronásleduje i 31 procent stoupenců AfD. Naopak bez výčitek létá bezmála polovina všech dotázaných respondentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner