Babiš je politikem s největší skupinou voličů, kteří mu věří, říká průzkum. Důvěřuje mu 45 procent dotázaných

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Nejdůvěryhodnějším politikem byl na přelomu roku předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Důvěřovalo mu 45 procent dotázaných. Druhé nejvyšší důvěře se těšil předseda SPD Tomio Okamura. Mezi členy vlády zažíval nejvyšší důvěru premiér Fiala, kterému věřilo o procento méně občanů než prezidentu Zemanovi. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM.

Babišovi na přelomu letošního a minulého roku důvěřovalo 45 procent lidí, zatímco 50 procent ne. Okamura se těšil podle šetření důvěře 43 procent, ale i jemu 50 procent lidí nedůvěřovalo.

()

Zemanovi důvěřovalo 35 procent dotázaných, ale 61 procent mu naopak nevěřilo. Premiér Petr Fiala v žebříčku důvěryhodnosti politiků skončil na čtvrtém místě. Nedůvěřovalo mu 60 procent dotázaných. Rekordmankou v nedůvěře mezi občany je Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Té nevěřilo 65 procent dotázaných.

Zhruba 30 procent občanů důvěřovalo ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), ministrovi místního rozvoje Ivanu Bartošovi (Piráti) a předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Ministr zahraničních věcí Lipavský (Piráti), ministr zdravotnictví Válek a předsedkyně dolní komory parlamentu Pekarová Adamová (oba TOP 09) byli na zhruba 20 procentech.

„Nejvyšší podíl nedůvěry mezi zkoumanými politiky šetření zaznamenalo u předsedkyně TOP 09 a předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Adamové Pekarové (65 procent),“ uvedlo CVVM. Nedůvěra více či méně převažovala nad důvěrou u všech politiků.

„Oproti poslednímu šetření z jara 2022, případně z července 2021 se zlepšilo hodnocení v případě předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, předsedy Pirátů a místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, předsedy senátu Miloše Vystrčila, předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a ministra zahraničních věcí Jana Lipavského,“ dodala agentura.

Nárůst nedůvěry s případným poklesem důvěry se objevil v případě předsedy ODS a předsedy vlády Petra Fialy, předsedkyně TOP 09 a zároveň předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, předsedy hnutí STAN, 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana, ministra financí Zbyňka Stanjury, ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, ministra kultury Martina Baxy, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové a ministryně obrany Jany Černochové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články