Nejedlý jede do Moskvy řešit prezidentskou agendu, vláda o jeho cestě nic neví

Prezidentův poradce Martin Nejedlý (Strana práv občanů Zlínský kraj)

Prezidentův poradce Martin Nejedlý | FOTO: Strana práv občanů Zlínský kraj

Prezidentův poradce Martin Nejedlý přiblížil redakcím Aktuálně.cz a Respektu důvod své cesty do Moskvy. Bude prý jednat s administrativou prezidenta Putina. Navzdory tomu, že pro konzultace s Ruskem má vláda vlastního zmocněnce a o programu Nejedlého zahraniční cesty nemá žádné informace.

Nejedlý cíl své návštěvy do poslední chvíle tajil. Až ve čtvrtek při cestě na letiště uvedl pro Aktuálně a Respekt, že plánuje jednat s administrativou Vladimira Putina. „Jako poradce prezidenta republiky mám mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Jedná se o prezidentskou agendu, včetně přípravy setkání obou prezidentů. Budu jednat s představiteli administrativy prezidenta Ruské federace,“ řekl.

Tihle lidé mají pocit, že si mohou vládnout podle svého a nikomu po tom nic není. (ČTK)

Zahraniční politiku České republiky má ze zákona na starosti vláda. Konkrétně pro vztahy s Ruskem jmenovala letos v létě ředitele zahraničního odboru prezidenta republiky a poradce premiéra Rudolfa Jindráka. Ten o cestě Nejedlého nic neví a popírá, že by jejím účelem mělo být zlepšování mezinárodních vztahů.

„Já tomu věnuji hodně času. To není účel této cesty. Nic o ní nevím. Čtyři týdny jsem byl mimo kvůli covidu. Nemluvil jsem s panem prezidentem ani s panem Nejedlým,“ uvedl Jindrák pro Aktuálně.cz a Respekt.

Podle obou citovaných médií o programu této zahraniční cesty nic neví ani česká ambasáda v Moskvě a nepočítá s tím, že by při jednáních prezidentova poradce s moskevskými úředníky byli čeští diplomaté přítomni. Předmět jednání i osoby, se kterými bude Nejedlý v Moskvě jednat, se tedy nemusí objevit v žádném oficiálním zápise.

Vztahy České republiky s Ruskem jsou v posledním roce napjaté. Velké spory panovaly například na jaře v souvislosti s odstraněním sochy maršála Koněva z pražského náměstí Interbrigády. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) museli dostat policejní ochranu kvůli informacím české tajné služby, že se tito politici ocitli v bezprostředním ohrožení kvůli příjezdu údajného ruského zpravodajce vybaveného jedem ricinem. Situace vyvrcholila vyhoštěním dvou ruských diplomatů z České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]