Nejedlý svým jednáním hrubě uráží úřad premiéra i ministerstvo zahraničí, říká poslanec Lipavský

Jan Lipavský (Piráti) (Jan Lipavský/Facebook)

Jan Lipavský (Piráti) | FOTO: Jan Lipavský/Facebook

Ve čtvrtek odletěl Martin Nejedlý, blízký poradce prezidenta Miloše Zemana, do Moskvy. Účel jeho cesty je nejasný a česká vláda o něm dopředu nebyla nijak informována. Nejedlý oplývá diplomatickým pasem a podle svých slov bude jednat s poradci prezidenta Vladimira Putina. Objevily se však i informace, že do Ruska odcestoval kvůli schůzce o dostavbě Dukovan a účasti Rosatomu.

Pirátský poslanec Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby Nejedlému odebral diplomatický pas. Podle ministra je to však možné pouze, pokud by skončil ve funkci hradního poradce.

Miloš Zeman a Vladimir Putin (ČTK)

Vyzval jste ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby odebral prezidentovu poradci Martinovi Nejedlému diplomatický pas. Co vás přivedlo k této výzvě?

Je skandální, že v době koronavirové pandemie jede na jednání s cizím státem člověk, který nemá žádnou formální vazbu na vládu jakožto tvůrce zahraniční politiky, a to na diplomatický pas a soukromým letadlem placeným z veřejných peněz.

Cesta „na vlastní pěst“, kterou na ruské straně umožnila vicepremiérka Taťjana Golikovová, je dehonestující pro úřad premiéra. Připomínám, že český předseda vlády se se svým ruským protějškem setkal naposledy v roce 2013. Cestu považuji za hrubou urážku i ministerstva zahraničí, které Martin Nejedlý naprosto ignoroval. Takový člověk není hoden toho, aby diplomatický pas vlastnil.

Pan ministr sdělil, že odebrání pasu je možné pouze v případě, že by pan Nejedlý skončil v pozici hradního poradce, nebo by s ním spáchal trestný čin. Jak na to reagujete?

Odebírání pasu je zcela v kompetenci ministerstva zahraničí. Já budu pouze dále stát za svým názorem, že Martin Nejedlý svým jednáním hrubě uráží úřad premiéra i ministerstvo zahraničí a způsob, jakým svého diplomatického pasu využívá, je naprosto nepřijatelný.

Je pro vás působení pana Nejedlého na Hradě problémem?

Jde tu o princip. Problematické je netrasparentní působení osoby bez jakékoliv smlouvy, která nerespektuje pravidla tvorby zahraniční politiky, ani pravidla slušného zacházení s institucemi a představiteli našeho státu. V Moskvě máme dostatečné diplomatické zastoupení, vláda má nově i zmocněnce pro konzultace s Ruskem.

Vzhledem k tomu, že k jednání nikdo z těchto lidí nebyl přizván a ministerstvo zahraničí nemá o cestě žádné informace, tak pan Nejedlý buď nerozumí zahraniční politice, nebo všechny tyto instituce ignoruje. V obou případech je nekompetentní k tomu nás reprezentovat v zahraničí.

Během tiskové konference jste vyjádřili obavy ze stavby jaderného bloku. Jaké by měly být nastaveny podmínky tendru, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti státu?

Za tímto účelem jsem předložil dva pozměňovací návrhy k nízkouhlíkovému zákonu, které mají k bezpečnosti Česka výrazně přispět.

Jeden z nich zaručuje, že jadernou elektrárnu nebude stavět firma ze země, která Českou republiku považuje za strategického nepřítele.

Druhý pak umožní účast v tendru pouze firmám, jejichž domovské země respektují mezinárodní pravidla o zadávání veřejných zakázek. Věřím, že tato dvě opatření jsou v souladu s doporučením bezpečnostních složek a zaručila by, že tendr neohrozí bezpečnost České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]