Česká televize prověřuje chování Fridrichové. Stížnost přišla od Wollnera

Nora Fridrichová je přední česká novinářka známá především z pořadu 168 hodin v České televizi. (ČTK)

Nora Fridrichová je přední česká novinářka známá především z pořadu 168 hodin v České televizi. | FOTO: ČTK

Česká televize prověřuje podnět na možné nevhodné chování novinářky a moderátorky pořadu 168 hodin Nory Fridrichové. Deníku FORUM 24 to řekla mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková. Za stížností na Fridrichovou má podle jejích slov stát dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner. Toho televize také prověřuje, a to za údajný bossing a sexuální obtěžování. Podnět měl podle Wollnera přijít právě od Fridrichové.

„Dostali jsme podnět upozorňující na možné nevhodné chování Nory Fridrichové vůči podřízeným. Standardně, tak jako v každém jiném podobném případě, jej vyhodnocujeme a řešíme postup, jak se mu budeme věnovat,“ řekla mluvčí Česká televize. Žádné další podrobnosti však nesdělila.

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

Nora Fridrichová deníku FORUM 24 přiznala, že nařčení přišlo od jejího kolegy Marka Wollnera. „Souvisí to s věcmi, kterým teď čelí on sám. Ale já mám svědomí čisté a jsem připravena jakkoliv spolupracovat, pokud by se něco v této věci dělo,“ řekla s tím, že při šetření ze strany České televize hodlá být nápomocná.

„Markovo nařčení přišlo poté, co se v televizi začaly řešit jeho potíže,“ řekla Fridrichová, podle které jde o reakci na Wollnerovy problémy v České televizi. „Mrzí mě, že je má, ale já s tím nemůžu nic dělat. To jsou bohužel jeho věci, ne mé,“ dodala. Důvody, proč na ni měl Wollner vznést obvinění z bossingu, nechtěla komentovat, protože je podle svých slov vázána mlčenlivostí. Ze stejného důvodu nechtěla komentovat ani jeho případ. „V této věci musím dodržovat mlčenlivost, kterou jsem podepsala, a tu vůči svému zaměstnavateli ctím, takže se omlouvám, že k tomu nemohu říct víc. Nezlobte se,“ dodala. 

Sám Wollner přiznává, že podal na Fridrichovou podnět poté, co jej ona podala na něj. „Byla to reakce na to, že mě nechala prověřovat komisí, ačkoliv spolu máme dvacetiletý vztah, u kterého člověk předpokládá, že vás dotyčná zná. Zvlášť, když jsme byli dobří kamarádi a dokázali spolu sdílet dobré i zlé a v těžkých časech jsem ji mockrát podržel,“ prohlásil Wollner a celou věc označil za podpásovou ránu. Po konzultaci s bývalými kolegy Fridrichové se prý rozhodl reagovat stejně.

Wollner nebude dočasně moderovat pořad Reportéři ČT

Už ve čtvrtek se objevila zpráva, že Wollner nebude dočasně moderovat pořad Reportéři ČT. Televize tak podle svých slov reagovala na probíhající šetření údajného bossingu a sexuálního obtěžování, oznámila podle webu Hlídací Pes mluvčí Blinková. Ta připomněla, že Česká televize dostala podnět na možné nevhodné chování Marka Wollnera od jedné ze zaměstnankyň divize zpravodajství na začátku prosince. 

„V souladu s nastavenými pravidly jej začala bez odkladu prověřovat, ustavila tedy komisi složenou z odborníků na právo, HR a řešení stížností, která svoji závěrečnou zprávu dokončila k 22. 12.,“ řekla ve čtvrtek mluvčí televize.

Podle Blinkové veřejnoprávní televize nehledě na šetření rozšířila působnost ombudsmana ČT k datu 1. ledna letošního roku i na otázky chování na pracovišti. „Česká televize se rozhodla, že do ukončení šetření Marek Wollner nebude moderovat pořad Reportéři ČT,“ prozradila mluvčí. 

Televize se vším začala zabývat poté, co Wollnera obvinila bývalá členka redakce pořadu Reportéři ČT Markéta Dobiášová. Ta v polovině listopadu na svém webu inFakta vydala článek, ve kterém popsala, že v redakci panovala toxická atmosféra šikany či sexuálního harašení.

Drtivá většina mých podřízených za mnou stojí, jak už vyjádřila v petici. Jde o diskreditační snahu mých bývalých kolegů, která se hodí politikům, dlouhodobě usilujícím o mou profesní likvidaci. Že do doby vyřešení případu nebudu na obraze, považuji za správné rozhodnutí,“ řekl Marek Wollner deníku FORUM 24. 

„Jednou jsi dole, jednou nahoře. Já jsem už pár týdnů dole, dlouho jsem čekal, že to při riziku mého povolání přijde, jen jsem nevěděl jak. No, tak nějak blbě. Ale věřím, že není všem dnům konec. Díky všem za podporu,“ reagoval pak Wollner na sociální síti.

Novináři stojí za svým šéfem

Šestnáct novinářů, kteří v České televizi působí v pořadech Reportéři ČT, Bilance a Černé ovce, se Wollnera ve sporu s Dobiášovou zastalo. „Vnímáme nově vznesená obvinění jako další ze série snah zdiskreditovat ČT, její publicistiku a odstranit jejího šéfredaktora,“ napsali v prohlášení už v listopadu.

(Týdeník FORUM)

„Se znepokojením sledujeme neutuchající snahu zdiskreditovat šéfredaktora publicistiky a dramaturga Reportérů ČT Marka Wollnera. Po sérii politických útoků napadajících nezávislost a nestrannost redakce se nově objevil článek Markéty Dobiášové očerňující nejen práci redakce Reportérů, ale i Marka osobně,“ pokračovali novináři. „Markéta ho zveřejnila v předvečer demonstrace proti České televizi a článek se rychle rozšířil v dezinformačních a protisystémových kruzích. Ostatně, na toto publikum bohužel cílí i Markétin web inFakta,“ dodali.

„Marek je náročný šéf s důrazem na výkon a precizní kvalitu naší práce. Pod jeho vedením jsme odhalili desítky závažných kauz. Po celou dobu Marek bránil nezávislost redakce a vytvářel nám prostředí pro naši práci. Prostředí, ve kterém nemusíme mít strach, že nás naše práce bude ohrožovat, protože s tématy míříme příliš vysoko. Ti z nás, kteří jsou v redakci delší dobu, si pamatují, že stejnou ochranu požívala i Markéta. Stejně jako za námi i za ní Marek vždy stál,“ vzkázali reportéři a redaktoři reportážní publicistiky České televize.

Prohlášení podepsalo celkem 16 redaktorů: Aneta Snopová, Jana Neumannová, Zuzana Černá, Hanuš Hanslík, Michael Fiala, David Vondráček, Ondřej Stratilík, Ondřej Golis, Kateřina Blechová, Kateřina Stibalová, Jana Gerleová, Eva Potužníková, Jan Chaloupecký, Zuzana Tunová, Filip Černý a Michal Šenk.

Dobiášová prezentuje čím dál ujetější fantazie

Vše podle šéfredaktora reportážní publicistiky Marka Wollnera začalo reportáží o developerském projektu v Lysolajích, kterou nebyla Dobiášová schopna dokončit. „Dostala na to u nás luxusní čas pěti měsíců. Místo slibovaného velkého odhalení korupce teď prezentuje čím dál ujetější fantazie na svém webu, na kterém spolupracuje s Markem Přibilem, někdejším novinářem Mladé fronty DNES, kterého vyhodili za konzultace článků s Andrejem Babišem,“ okomentoval na konci listopadu celou situaci pro deník FORUM 24.

„Když se jí ve spolupráci s částí politické scény a členem Rady ČT Xaverem Veselým nepodařilo namočit mě do kauzy Hlubuček, přišla s báchorkou o mňoukání, k níž už se vyjádřil režisér, který u toho byl. Pamatoval si, že nešlo o žádnou intimní situaci, ale žert reagující na její familiární oslovení,“ doplnil Wollner.

„Kolegyně se nedokázala vyrovnat s faktem, že během krátké doby neuspěla ve třech redakcích. V Reportérech ČT přitom působila patnáct let. Po hodinové výpovědi z redakce CNN Prima News jsem byl první, komu zavolala, jak mi sdělila do telefonu. Chtěla se vrátit a nabízela téma, o čemž jsem hned informoval redakci na následující poradě,“ vysvětlil Wollner deníku FORUM 24 další nesrovnalosti, které se v textu Markéty Dobiášové objevily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články