Nejhorší nahrávka ze všech. Babiš klesl na dno a Česká republika je na hraně bezpráví

ČTK

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Situace v České republice ještě nikdy nebyla v její novodobé historii tak vážná, jako je nyní.

„Ty naši klekli na tu FAU Přerov. A samozřejmě, jdeme po nich,“ říká Andrej Babiš na poslední nahrávce, kterou zveřejnila Skupina Šuman. A třebaže už je to několikátý audiozáznam, který usvědčuje Babiše z nekalého jednání, nesmíme se nechat unavit a začít být vůči nahrávkám lhostejní. Tato poslední nahrávka je totiž ze všech ta nejhorší.

A spolu s ní už končí veškerá legrace. Česká republika se ocitá na hraně propasti. Jestli se nebude občanská veřejnost – a s ní i kompetentní státní orgány – bránit, upadne česká společnost do stavu bezpráví.

Twitter

Na této nahrávce jsou děsivé hned dva aspekty:

První je obsah, který ukazuje na páchání trestné činnosti osobou, která v době pořízení nahrávky vykonávala funkci ministra financí. A tím trestným činem není nic menšího než zneužití moci veřejným činitelem.

Druhým je způsob vyjadřování, který dokládá naprostou aroganci a příslušnost ke kriminálnímu podsvětí.

První věcí tedy je, že na nahrávce Andrej Babiš svými slovy v podstatě dokazuje, že zneužíval státní orgán ve prospěch svého soukromého podnikání. Zlikvidovat firmu, která překáží té jeho, je hyenismus, protože s pádem firmy nepadá jen firma samotná, ale i celá řada lidí, kteří ji budovali, rozvíjeli a měli k ní citové, hmotné či jiné vazby. Hlavním důkazem je přitom to, že Babiš jako ministr věděl o příslušném daňovém řízení, které je ze zákona tajné, a dal jasně najevo, že v tomto řízení uplanil svůj soukromý zájem.

ČT

Styl Babišovy rétoriky je ovšem neméně děsivý, protože obnažuje podstatu jeho osobnosti. Podobný styl vyjadřování jsme mohli slyšet už v předchozích nahrávkách, ale tady je evidentní víc než kdy dřív – nelítostná a chladnokrevná povaha, která provází jeho ochotu zničit každého, kdo mu stojí v cestě. Ta tendence obětovat veškerou svou energii a úsilí k získání moci, ta sebejistota („A samozřejmě, jdeme po nich“), ta naprostá absence slušnosti a elementárních ohledů je vyvážená obrovskou arogancí, která je vlastní člověku, jež v říjnu možná definitivně ovládne českou politickou scénu. Se souhlasem voličů.

A nemůžeme si dělat iluze, že jako premiér nedostane do rukou ještě větší prostor pro zneužívání státních orgánů, než měl dosud. Když mu v tom nebude zabráněno, tak bude ovládat policii a justici.

V žádném případě nelze snižovat význam předchozích nahrávek, kde se prokázalo třeba zneužívání médií. To je samozřejmě zásadní problém, se kterým je třeba bojovat a je nutné se bránit. Babiš dokázal, že ve prospěch svého podniku a svých zájmů se nezastaví se před ničím. Budeme čekat, až půjde i přes mrtvoly?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner