Nejistý bača Babiš si udržuje podporu ovcí na pastvině za Potěmkinovou vesnicí

Andrej Babiš na vinobraní v Roudnici nad Labem. Nejvíce času trávil u kolotočů, kde proudily tisíce lidí (FORUM24 / Michal Závada)

Andrej Babiš na vinobraní v Roudnici nad Labem. Nejvíce času trávil u kolotočů, kde proudily tisíce lidí | FOTO: FORUM24 / Michal Závada

Co můžeme vyčíst z volebního modelu pro prezidentskou volbu v roce 2023? A co se z ní nedovíme? Zatím čísla vypadají v podstatě tak, jak by se dalo očekávat. Volební průzkumy ovšem nejsou věštba, je to zjištění, co lidé momentálně říkají o svých preferencích. To má svůj smysl, ale nic to ještě nevypovídá o výsledku.

Nejvíc procent hlasů ve volebním modelu Ipsos má Andrej Babiš (31,7), který ještě neřekl, jestli bude kandidovat, a následuje ho Petr Pavel (23,8). Kdyby se rozhoupali pro své kandidáty i ti, kdo je nyní jen zvažují, vyšplhalo by se to u obou plus minus o několik desetin procenta na 39 procent. Je potřeba tady počítat se statistickou odchylkou 3,5 procenta u kandidátů s velkou podporou, ale to teď není významné. Danuše Nerudová má 10,8 procenta a potenciál 20,1 procenta, takže na druhé kolo to zatím nevypadá. Je teprve červenec, takže slovo „zatím“ bychom si měli stále opakovat.

Andrej Babiš, Petr Pavel (Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Co je zatím jisté, je to, že Babiš je zjevně kandidátem seniorů, protože ze skupiny 60–69 let by ho volilo 44 procent lidí a ve skupině 70 a starší 42 procent. Petr Pavel více odpovídá představě „prezidenta všech“, aspoň z hlediska věku podporovatelů. Nejméně by ho volili senioři 70 plus (18 procent) a nejvíce generace 50–59 let (30 procent). Jinak má všude něco přes 20 procent.

Zdá se, a je to patrné i z preferenci ANO, že Andrej Babiš má pevné jádro voličů, kteří jsou mu zcela iracionálně oddáni. Nevadí jim množství jeho skandálů, z nichž jen jeden jediný by politika v normální zemi stál okamžitě kariéru. Vytvořil si za pomoci svého marketingu s lidmi osobní vztah, samozřejmě předstíraný, takže jeho oddaní už mu odpustí všechno. Jejich způsob myšlení je jako nádoba, do které můžete nalít cokoli, ale výsledný tvar kapaliny bude stejný. Čím větší odhalení Babišových kejklů, chamtivosti, neschopnosti, sprostoty a lhaní – tím vlastně pro něj lépe. To všechno na něj jistě nastrojili zlí nepřátelé. Díky vlastnictví médií a nevyčerpatelné sumě peněz má Babiš možnost budovat svůj obraz dobrotivého bači, jenž se stará o své ovce a chrání je před vlky. Když nějakou ovci porazí a zkonzumuje, svede to na vlka a ovce mu to budou věřit. V Potěmkinově vesnici si ovce mohou myslet, že ty papírové kulisy jsou skutečné domy, a protože jsou ovce, budou tomu věřit i po průtrži mračen, až to všechno trapně spadne.

Nejlepší na tom divadle je, že si vlky může i vymyslet, protože proti virtuálním vlkům se bojuje nejlépe. Odliv hlasů z tohoto tvrdého jádra příznivců se nedá moc očekávat, už proto ne, že Babiš je v opozici a může ze sebe dělat bojovníka „za ty naše lidi“ a nic ho to nestojí. Jenže tvrdé jádro je málo, teď už ani nestačilo na vítězství ve sněmovních volbách.

Babiš se sice tváří suverénně, ale ve skutečnosti je nejspíš plný nejistot. Web Neovlivni.cz 12. července píše: „,Zásadní jsou pro rozhodování šéfa průzkumy veřejného mínění. A hned několik v posledních měsících se nám ukázalo, že v případném druhém kole prezidentské nevyhraje,‘ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z členů Babišova týmu. A bez bližších podrobností dodal: ‚Neptejte se na detaily, ale ta pravděpodobnost neúspěchu je podle průzkumů významně vysoká. Je jasné, že se šéf po loňské porážce z parlamentních voleb do další prohry nežene.‘“

(Týdeník FORUM)

Babiš má prostě proti sobě velké procento negativních hlasů, lidí, kteří by ho za žádných okolností nevolili. To bude při jeho hypotetické účasti ve druhém kole hrát roli. Babiš by neměl být kobra, kterou se nechají všichni fascinovat. Už jednou prohrál a to je velká rána mýtu, který si buduje.

Stát se může jistě všechno možné, Miloš Zeman dokázal vystupňováním negativní kampaně ve druhém kole mobilizovat nevoliče proti Jiřímu Drahošovi. Stop migrantům, stop Drahošovi. Babišovi mágové už teď trénují různá další „stop“ a dá se čekat, že kdyby bylo třeba, všechna média Agrofertu by chrlila špínu na protikandidáta. Tam ale zafunguje ten samý efekt, příliš mnoho lidí má na Babiše alergickou reakci a čeká, že se na generála Pavla objeví nějaké kompro, třeba referát o významu Varšavské smlouvy, nebo u Danuše Nerudové temné akademické intriky v kruzích povýšené profesorské elity a na Marka Hilšera drby od nejmenovaných pacientů, kde se odhalí, co všechno doktor Hilšer nevyléčil. Na každého už bude nějaký svazek. Pokud bude ale Babiš vystaven debatě s protikandidáty, můžeme čekat zábavné divadlo.

A pak je tu ještě prvek náhody, vyšší moci, něčeho nečekaného, co se může stát třeba na přelomu roku.  Co bude s válkou, ekonomickou krizí, Milošem Zemanem, žalobou na Babiše, objevením dalších kandidátů nebo něco, co ani netušíme. Model je model, to se týká prezidentské volby stejně jako covidu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]