Nejlepší je Pfizer, nejslabší vyrábí Čína. Vědci sestavili žebříček vakcín podle účinnosti

Ilustrační foto (Pixabay/neelam279)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/neelam279

Většina vakcín proti koronaviru chrání před úmrtím, tvrdí vědci z floridské univerzity. Z jejich studie vyplývá, že nejúčinnější jsou vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Shrnutí účinnosti osmi různých vakcín ukázalo, že vakcína společnosti Pfizer/BioNTech dokáže zdárně působit proti nejméně dvěma znepokojivým kmenům koronaviru. Podle vědců současná vakcína poskytuje vysokou úroveň ochrany před hospitalizací a úmrtím z důvodu nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Účinnost proti onemocnění covid-19 dosahovala v průměru asi 85 %. Uvedli to Julia Shapirová, Natalie Deanová, Ira Longiniová a jejich kolegové ve studii, která byla zveřejněna v pátek. Výzkumníci z floridské univerzity porovnávali údaje z časopiseckých článků a zpráv v médiích o přípravcích, které prošly studiemi.

Eric Drooker

Jak dále uvádí server Seznam Zprávy, účinnost vakcíny k prevenci jakéhokoli onemocnění způsobeného covidem-19 vědci odhadli pro všechny vakcíny, které se zavádí v celosvětovém měřítku. Patří mezi ně produkty společností Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Novavax, Sinovac Biotech a Sinopharm.
Nejlépe z průzkumu vyšly vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které měly účinnost přes 94 procent. Hůře si pak sestupně počínaly vakcíny společností Novavax a AstraZeneca, s účinností 89 procent a 81 procent. Nejhůře z celé studie vyšly vakcíny čínské. Vakcíně společnosti Sinopharm vědci přiřkli 78procentní účinnost, vakcíně Sinovac pouze 50 procent.

Vědci zjistili, že účinnost vakcín proti šíření viru byla v průměru 54 procent. V této kategorii výzkumu se nejlépe dařilo vakcíně Pfizer/BioNTech, která měla účinnost proti šíření až 94 procent. Nejhůře dopadla společnost AstraZeneca, jejíž vakcína podle studie zabrání přenosu viru jen v 50 procentech případů.
Nebývalá rychlost, s jakou byly vyvinuty a po celém světě zavedeny bezpečné a účinné vakcíny, umožnila obnovení provozu mnoha ekonomik a připravila půdu pro zotavení z nejhorší pandemie za posledních sto let. Přesto hrozí, že nekontrolované šíření viru SARS-CoV-2 povede ke vzniku nových variant, které mohou oslabit účinnost tohoto očkování.

Eric Drooker

Vědecký tým ale také zkoumal, jak dokážou s nově objevenými mutacemi, které vyvolávají obavy, bojovat vakcíny jednotlivě. Výzkumníci zjistili, že na tzv. britskou mutaci vakcíny reagují poměrně dobře. Naproti tomu ale mají vakcíny podle vědců značně sníženou účinnost u variant objevených v Brazílii a Jižní Africe, a to v důsledku mutací, které ovlivňují imunitní funkci. Proti tzv. brazilské variantě je tak vakcína společnosti Pfizer účinná ze 75 procent, vakcína společnosti AstraZeneca ale pouze ve 22 procentech případů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články