Nejlepší vánoční dárek? Ani dluhopisy Schillerové, ani respirátory Blatného, ale demise vlády

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Vláda nemá covidovou situaci pod kontrolou a výkony ministra zdravotnictví Jana Blatného nesou rysy tragikomické frašky. V této situaci někteří členové vlády, ať už Blatný, nebo ministryně financí Schillerová, nabízejí kuriózní dárky pod stromeček. Většina lidí by ale uvítala něco jiného.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) (FB Úřad vlády)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný chce navrhnout vládě návrat Česka do epidemické úrovně čtyři. Dva týdny poté, kdy vláda rozhodla o rozvolňování restrikcí provozu restaurací, služeb, maloobchodu, kultury a volnočasových aktivit, znovu šlape na brzdu. Důvodem jsou zhoršující se statistická čísla, jenže takový chaotický přístup, mimo rámec protiepidemického systému PES, je likvidační pro celou řadu oborů.

Montypythonovské skeče

V této situaci předvádí ministr Blatný plejádu montypythonovských skečů, jako kolem nápojů rozlévaných v restauracích a kavárnách. Nejprve jeho rezort nepochopitelně zakázal prodej alkoholu přes ulici v PET lahvích. Tento lapsus „napravil“ usnesením vlády, které zakazuje rozlévání všech nápojů přímo v restauracích.

Téhož dne Blatný „chybu v přepisu“ usnesení vlády opravil, jenže zůstal problém se zakázaným prodejem kávy nebo čaje v kelímku s sebou. Zatímco ministr tvrdil, že to není omyl, vládní kolega Karel Havlíček jeho slova popřel s tím, že prodej kávy nebo čaje není zakázaný, jen se nesmí konzumovat na místě venku.

Ministr zdravotnictví v poslední době „zazářil“ i velmi nepovedenou reklamou na podporu vakcinace proti covidu-19, která od ní svým provedením veřejnost spíše odrazuje. Blatný začíná svými výkony aspirovat na anticenu Bludný balvan, kterou každý rok uděluje Český klub skeptiků Sisyfos „pro zvýraznění přínosu jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení“.

Respirátory pod stromeček

Blatný na poslední tiskové konferenci překvapil i neotřelou nabídkou vánočního dárku. „Nejlepší dárek pro prarodiče pod stromeček je velká sada FFP2 respirátorů,“ míní ministr, když žádal všechny, kteří při vánočních návštěvách přijdou do styku se seniory, aby rovněž nosili respirátory této třídy.

Fachidiocie vlády, která zatahuje covidovou agendu i pod vánoční stromeček, už přesahuje všechny meze. Místo aby představila jasný plán, jak naši zemi vydoluje z nejnižších světových příček boje s koronavirem, stále jen tápe, straší a pohybuje se ode zdi ke zdi.

V kreativitě, jak o Vánocích obdarovat své nejbližší, za Blatným nezaostává ministryně financí Alena Schillerová. Stylem proslulého teleshoppingového prodavače Horsta Fuchse propaguje státní dluhopisy.

Dluhopisy? Chytrý dárek

„Stále nevíte, co k Vánocům? Dluhopis Republiky jako vánoční dárek nejen potěší, ale i zhodnotí vaše úspory. Na dárkové certifikáty už ale nezbývá příliš času,“ uvedla Schillerová a více rozvinula ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Jedná se prý o „chytrý dárek, který jen tak neomrzí a postupem času získává na hodnotě“.

()

Zní to jako nepovedený vtip. Dovedeno ad absurdum, dědeček pořídí vnučce za pět tisíc korun, které mu vláda poslala jako rouškovné, státní dluhopis na úhradu dluhu, který tímto mimořádným příspěvkem vytvořila.

Ministryně financí fakticky žádá občany, aby se podíleli na financování rekordních rozpočtových schodků bez jediného náznaku, jak v nejbližších letech konsoliduje veřejné finance. A ještě tyto splátky považuje za vhodný vánoční dárek.

Schillerová by udělala lépe, kdyby motivovala občany zvyšovat spotřebu útratou v obchodech, službách a restauracích, než je vláda zase zavře. Pomoc státu postiženým podnikatelům je v porovnání s vyspělými zeměmi žalostná, mnozí se ocitají na existenční hranici.

Odtržení od reality

Místo toho ministryně vyzývá občany, aby podporovali nezodpovědnou rozpočtovou politiku vlády a několik let se podíleli na její sanaci. Většina nabízených soukromých firemních dluhopisů přitom má často výrazně vyšší míru zhodnocení.

Kuriózní nabídka vánočních dárků v podání Babišových ministrů je jen špičkou ledovce odtržení vlády od reality. Její neschopnost symbolizuje 47. příčka z 53 nejvyspělejších zemí z hlediska úspěšnosti boje s koronavirem v žebříčku sestavovaném agenturou Bloomberg.

Důvěryhodnost Babišova kabinetu klesá ke dnu. I z tohoto důvodu by byla pro mnohé nejlepším dárkem pod stromeček jeho demise.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]