Nejméně 376 ruských ruských kadetů se nakazilo kvůli nácviku neuskutečněné přehlídky

Eric Drooker

Nejméně 376 ruských kadetů bylo infikováno koronavirem poté, co se zúčastnili zkoušek na posléze odloženou přehlídku Dne vítězství na moskevském Rudém náměstí. Informoval o tom v pondělí investigativní web Proekt media.

Rusko si 9. května připomnělo 75. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. V sobotu se ale konaly pouze přelety vojenských letadel a ohňostroje. Poslední zkouška na přehlídku se uskutečnila 16. dubna, v den, kdy prezident Vladimir Putin akci odložil a slíbil, že se bude konat později v roce 2020. Pro Proekt media to řekl nejmenovaný účastník.

Nákaza koronavirem propukla mezi důstojníky a kadety v nejméně pěti elitních ruských vojenských akademiích a jednom pluku (z více než 40 zúčastněných) po zkouškách na přehlídku.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Video na YouTube natočené řidiči autobusů bylo pravdivé, jak mi řekl můj syn,“ uvedla nejmenovaná matka námořníka, která zmiňuje jinak nepotvrzené záběry nácviku mimo Moskvu. To ukazuje davy shromážděných vojáků, kteří zjevně porušují pokyny pro sociální distancování.

Matka kadeta si myslí, že důstojníci hráli při šíření nemoci COVID-19 větší roli než samotný nácvik. „Pravidelní kadeti jsou (v karanténě) od poloviny března, ale důstojníci, kuchaři a instruktoři mohli vcházet dovnitř a vycházet ven.“

Web Proekt media uvedl, že jeho snaha o další vyšetřování byla ztížena Putinovým příkazem z minulé středy. Ten zakazuje vojákům sdílet informace s novináři.

Rusko zaznamenalo za poslední týden nejvyšší počet nových případů infekce a má více než 10.000 nových případů denně. V pondělí bylo na celém světě nakaženo 221.344 lidí a Rusko je třetí nejvíce infikovanou zemi na světě. K pondělku evidovalo 2009 úmrtí pacientů s nemocí COVID-19.

(Zdroj: themoscowtimes)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]