Nejpodivnější Zemanův pobyt v nemocnici. Proč Češi nesmí vědět, co je s prezidentem?

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

S každou přibývající hodinou je současný pobyt prezidenta Zemana v Ústřední vojenské nemocnici záhadnější. Záhadný není kvůli tomu, že se děje. Každý čas od času musí k lékaři. Tím spíše člověk s životosprávou a věkem Miloše Zemana. Neuvěřitelné ale je, jak k této věci přistupuje Pražský hrad a vláda.

Obyvatelé této země se nesmí dozvědět, co je s jejich nevyšším ústavním činitelem. Premiér na sociálních sítích přeje, aby byl prezident v pořádku. To běžně nedělá. Mluvčí prezidenta sdílí žalmy, informace o papežovi, nebo mlčí. O Zemanovi a jeho stavu ani slovo. A co má znamenat Ovčáčkovo sdělení, že Zeman se s Babišem setká, dá-li Bůh?

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Jisté zatím je asi jen to, že nešlo o žádný plánovaný zákrok nebo pobyt. Ten už za sebou Zeman má. Tohle je něco akutního. Něco, co nebylo možné vyřešit na zámku v Lánech, kde má prezident veškerou péči a dohled. Nešlo o žádné měření tlaku nebo rutinní odběr krve. Kdyby ano, asi by Zemana do nemocnice nedoprovázela jeho žena Ivana.

Kdy se prezident z nemocnice vrátí, není jasné. Mluvčí Ovčáček nefunguje. Pražský hrad, instituce, která stojí daňové poplatníky více než 600 milionů korun ročně, nedokáže vydat jednoduchou zprávu o tom, co má prezident za problém, jak mu je, kdy se vrátí do úřadu. Tak snadné to je. Proč Hrad mlčí? Je to nějaká finta? Čekají dočasní obyvatelé Hradu na spekulace o údajně špatném stavu prezidenta, aby ho vzápětí ukázali zcela „v pořádku?“ Nebo je to skutečně horší, nečekané a sami nevědí? Každopádně, tentokrát je to jiné než dosud.

Jak Hrad v posledních dnech komunikuje? Od hospitalizace Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici vydal pan ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček například tato sdělení: „Prý tady přiletěl jakýsi žvanivý pták. Jenže mlčení, které moc dobře zná, je vzácné krásné. Proč se ochuzovat plkáním?“. Případně další sdělení: „Ano. Volme Ano. Není dokonalé, ale fakt brání tuhle republiku, co to jen jde. Andrej Babiš je složitej člověk, ale dejchá za tuto zemi (Slovák poznal její krásu!). Tak se vykašlete na XY, a hoďte to Andrejovi.“

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

A co má znamenat tato informace, kterou Ovčáček vydal, ví asi jen Ovčáček: „Hlasitě jsem volal k Hospodinu, a vyslyšel mě ze své svaté hory. Klidně jsem ulehl a usnul. Probudil jsem se, protože mi Hospodin pomáhá. Nezaleknu se ani tisíců, kteří mě obkličují.“

A teď pro porovnání, jak by měla vypadat zpráva od opravdového mluvčího opravdového prezidenta, který nepotřebuje nic utajovat: „Prezident XX byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Nachází se na oddělení XX, je mimo ohrožení života, jeho stav je dobrý/vážný. Důvodem k hospitalizaci je XX. Do úřadu by se měl vrátit v řádu několika týdnů/dnů.“ Tak jednoduché by to mohlo být, ale není.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]