Nejsem levičák. Za premiéra chci Petra Fialu, říká šéfka topky Markéta Pekarová Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (web TOP 09)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: web TOP 09

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by chtěla za premiéra Petra Fialu. Věří, že společná koalice s ODS a KDU-ČSL získá ve volbách více než 20 procent. Řekla to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle Pekarové není pravda, že se koalice SPOLU po volbách rozdělí. To, že strany budou mít své vlastní poslanecké kluby, považuje za logické.  

Hlavní motivací koalice občanských demokratů, TOP 09 a lidovců je podle Markéty Pekarové Adamové dát Českou republiku do pořádku. „To je možné pouze z vládních lavic. V opozici toho sice spoustu navrhujeme, ale vláda vše zamítá a my nemáme možnost určovat směřování země,“ řekla šéfka topky pro CNN Prima NEWS.

Andrej Babiš (ANO) při jednání poslanecké sněmovny (ČTK)

Pekarová také připomněla, že náš volební systém diskriminuje menší strany a nahrává naopak vítězi voleb. Častokrát mu stačí na jeden mandát polovina hlasů než menším stranám. „Chceme spolu vládnout a věřím tomu, že budeme,“ řekla dále ke koalici SPOLU.

Tento týden se v médiích objevila informace, že se vznikající koalice ODS, lidovců a TOP 09 po volbách rozejde. To ale Pekarová důrazně odmítla. „Právě pracujeme na koaliční smlouvě, která bude obsahovat i to, že společný postup bude nejen do voleb, ale i po volbách. Spolu budeme jednat o vládě. Chtěla bych utnout spekulace, že jsme se účelově spojili do voleb a pak se rozpadneme. To, že budeme mít své vlastní poslanecké kluby, považuji za logické,“ vysvětlila s tím, že strany nechtějí potlačit své identity.

Na postu premiéra by šéfka TOP 09 ráda viděla předsedu občanských demokratů Petra Fialu, kterého by upřednostnila před pirátským lídrem Ivanem Bartošem. „Mám-li si vybírat, tak za mě to chce zkušenějšího lídra. Petr Fiala má zkušenosti, řídil univerzitu. Ivana Bartoše vnímám jako člověka, který je sice velmi pracovitý a analytický, ale na mě je někdy příliš nečitelný,“ prohlásila Pekarová Adamová.

Právě k Pirátům by se prý nehodila, podle svých slov totiž není levičák. „Nemyslím si, že když se někdo věnuje ochraně přírody, skloubení rodinného a pracovního života, štíhlému efektivnímu státu, tak patří k levici. Já mám pravicové smýšlení. Piráti jsou zkrátka levicoví, i když to o sobě neříkají. Ale to není kritika,“ vysvětlila Pekarová a upozornila, že pravolevé dělení má v politice své místo. „Vadí mi, když jej někdo odmítá jako přežité,“ dodala.

Eric Drooker

Podle Pekarové je právě spojení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jedinou liberálně konzervativní a středopravicovou koalicí, která bude ve volbách do poslanecké sněmovny kandidovat. „Nečekala jsem, že spolupráce půjde tak hladce. Máme za sebou podpis memoranda a oznámení našich hlavních ideových východisek a programových priorit. Scházejí se naše týmy, program chceme mít do konce února. Do konce ledna chceme mít koaliční smlouvu,“ okomentovala Pekarová zákulisí nové koalice.

Spekulace, že by ODS po volbách mohla vládnout s hnutím ANO, označila za nepodložené. „Petr Fiala jasně na tuto otázku odpovídá, že s ANO ne. Svým partnerům věřím. Ještě nikdo neporušil slovo, které dal. A věřím, že neporuší,“ prohlásila.

Že by koalice nepřekonala 15 procent potřebných pro vstup do poslanecké sněmovny, se Pekarová neobává. „Nebudeme mít kolem 15 procent. Už teď nám průzkumy přisuzují kolem 20 procent. A to beru jako startovací čáru, budeme mít víc,“ doplnila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články