Nejsem putinofil, ale Putina obdivuji. Vyvadil opět ukázal, co je zač

Eric Drooker

Literární noviny dlouhodobě zveřejňují názory různých výrazně proruských lidí nebo milovníků konspiračních teorií. Tentokrát zde vyšel pozoruhodný rozhovor se samozvaným odborníkem na Rusko Jiřím Vyvadilem – a jsou to opět slova, která stojí za pozornost.

Hned na začátku shrnutí: Za všechno může Evropská unie a případně ještě Barack Obama, nejlepší ze všech je Vladimir Putin, který nás zachrání před hrozbou islamizace, a nyní ve spojení s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem je to naděje všech nadějí, štěstí a dobro. Ale podívejme se na pana Vyvadila blíže.

Své schopnosti prokázal již jako poradce expremiéra Jiřího Paroubka, kterému radil v otázce umístění amerického radaru – a všichni víme, jak to dopadlo. Protože právě radar byl prvním velkým vítězstvím ruské propagandy v České republice.

Vyvadilova velká chvíle ale přišla s ruskou okupací Krymu, kdy založil kolaborantský spolek Přátelé Ruska v České republice. Napsal tehdy dokonce dopis ruskému velvyslanci, v němž mj. stálo: „Původci a organizátoři této krize, představitelé EU a USA, využili radikalistických polofašistických a nacionalistických sil a společně uskutečnili státní převrat, při kterém odstranili legálního prezidenta. Přitom navíc uvedli do funkce dočasného premiéra, který je znám svými fašistickými sympatiemi.“ Byl také velkým odpůrcem průjezdu amerického konvoje českým územím, v tom se ale naštěstí spíše zesměšnil, než že by u našich spojenců udělal přílišnou ostudu.

Pan Vyvadil v rozhovoru říká, že Rusko je zárukou světového míru. Tak určitě – působení Vladimira Putina jsme poznali nejen na Ukrajině, ale také třeba v Jižní Osetii a Abcházii. Všichni dennodenně sledujeme projevy ruské propagandy a ovlivňování voleb. Ale podle pana Vyvadila vypadá světový mír právě takto.

V rozhovoru zazní také trocha výsměchu, a to zejména směrem k Polsku a Pobaltí, protože tam prý žádné ohrožení z ruské strany neexistuje.

Ostatně – jedna citace za všechny. „V ČR jsou stále odezvy 21. srpna. Putin má však v Rusku 80% podporu. Jeho strana má po tolika letech naprosto absolutní majoritu v parlamentu. Rusko má evidentně velmi jasný prezidentský systém, mnohem důraznější a jednoznačnější než USA. Putin pak může působit jako autoritativní vůdce. Já jsem ale zase rád, že je právě takový…”

Ano, pane Vyvadile. V České republice jsou ozvěny 21. srpna, protože ten den zničil mnoha lidem život. Některé dokonce stál život. A majority v parlamentu se dosahuje jednoduše, prostě se zbavíte svých konkurentů. Ale to je asi také součást světového míru podle Jiřího Vyvadila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner