Nejsem vláda v létě, abych vám říkal to, co chcete slyšet. Kovy reaguje na dezinformace ohledně druhé vlny

Druhá vlna koronaviru se v Česku vymkla z rukou, kromě důsledného testování, trasování a dodržování veškerých opatření je nutné také obezřetně přistupovat k informacím, které proudí okolo nás. Youtuber Karel Kovář alias Kovy se proto rozhodl natočit video o druhé vlně covidu, v němž pečlivě a vtipně shrnuje mnoho nejasností, které vznikly vlivem vládního chaosu.

V deníku FORUM 24 jsme mnohokrát psali o hrubých komunikačních chybách Babišovy vlády, které v čele s předsedou předváděla v posledních několika měsících. Ať už se jednalo o jeho premiérovo sebepopírání, chaos okolo roušek nebo zavádění opatření, které přicházelo pomalu a nelogicky.

Je proto důležité, když někdo dokáže hovořit pravdivě, autenticky a srozumitelně. A právě to se povedlo Kovymu v novém videu, který tak dopomáhá k lepší informovanosti obyvatel. Jeho nové video, kde shrnuje nejdůležitější body související s koronavirem, totiž vidělo už 300 tisíc lidí.

Odborníci, kteří nejsou odborníci

Kovy v novém videu reaguje na totální informační chaos, na němž se v současnosti masivně také podílí sociální sítě a některá média, která dávají prostor lidem, co dost možná jsou lékaři, ale nejsou virologové ani epidemiologové.

Bílým plášťům sice Češi důvěřují, což je dobře, někteří z nich však využili značnou mediální poptávku a z různých důvodů začali šířit informace, které realitu zkreslují, a bagatelizovat tím důležité téma.

„V takové situaci nám instinkt říká: Věřte odborníkům. No jo, ale to se v posledních týdnech ukazuje být dost složité. Kdo je to vlastně ten odborník?“ ptá se Kovy… a vzápětí na tuto otázku odpovídá.

archiv

Ke covidu promluvili v českém prostředí už oblastní lékaři, kardiologové, stomatologové, chirurgové, a dokonce i gynekologové.

Na vyjádření názoru samozřejmě mají plné právo, lidé by je však neměli považovat za odborníky na viry. A právě na to upozorňuje i mladý youtuber.

„To, že je někdo advokát, ještě neznamená, že rozumí autorskému právu – třeba dělá celý život trestní. To, že je někdo umělec, neznamená, že rozumí sochaření – třeba celý život maluje obrazy. To, že je někdo lékař, proto neznamená, že rozumí epidemiím nebo exponenciální křivce,“ osvětluje influencer zásadní omyl mnoha důvěřivých lidí.

Kdo za to může?

Kovy se také rozhodl uchopit složité téma čísel a dat, které indukují vážnost epidemie. Čísla v posledních dnech rostou. Za pátek přes 11 tisíc nakažených, v sobotu skoro 9 tisíc, což je skoro dvojnásobná hodnota oproti sobotě minulé. Jenže jak upozorňuj Kovy, tato čísla nejsou zdaleka přesným údajem. Cituje tak biochemika Jana Konvalinku z AV ČR: „Testů je málo a poměr pozitivních vysoký. Známe jenom zlomek těch, kteří jsou nakažení. Spousta z nich o tom nemusí vědět. Neznáme tak přesné číslo R, z čehož plyne, že má epidemie úplně jiný rozměr, rozsah a dynamiku.“

Je tudíž důležité sledovat počet hospitalizovaných a počet těch, kteří jsou ve vážném stavu. Obě tyto čísla exponenciálně rostou, stejně jako počet nakažených zdravotníků, jenž může ohrozit kapacitu nemocnic. Proto je nutné se chovat ohleduplně.

Stejně jako ve svém předchozím videu si i tentokrát vzal Kovy na paškál bizarní výroky Andreje Babiše, který se mnohokrát snažil téma koronaviru zlehčovat, popřípadě zvyšování nakažených nepřímo hodit na opozici. Ukázal proto pár jeho veletočů, ale šel ještě dál a zkusil poukázat na další aspekty, kvůli nimž jsme se dostali mezi nejhorší na světě.

Ať už jde o dobře zvládnutou první vlnu a rychlé opomenutí veškerých opatření, nepřipravenou infrastrukturu nebo důvěru v samotnou vládu, která je u mnoha občanů v naprostém rozkladu.

Ani dezinformace, lži a bludy nenechal Kovy jen tak. Možná jste také slyšeli „zaručeně důvěryhodnou“ historku o tom, že se někdo rozhodl odejít z fronty na testování a pak mu přišel pozitivní výsledek – což se samozřejmě nikdy neprokázalo. Mýtů okolo viru se šíří nepočítaně v celém světě. A je nutné jim nevěřit a také se je snažit vyvracet.

V takto společensky velmi vypjaté atmosféře, kdy o covidu hovoří opravdu všichni, je důležité věnovat pozornost také duševnímu zdraví. Dobrá psychika je pro boj s tímto nečase stěžejní a o drobných věcech, jež by lidé mohli udělat pro dobrou náladu, také rozmlouval youtuber.

Kovy udělal novým videem důležitou práci, kterou by ale měla odvádět také vláda. V jejím zájmu by měla být důvěryhodná, smysluplná komunikace, reakce na lži a jejich veřejné vyvracení, ale zejména jasné a podložené rozhodování. V sázce jsou lidské životy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner