Nejsem Zemanův dárek Rusům

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem | FOTO: ČTK

Miloš Zeman celou dobu svého působení ve funkci prezidenta České republiky činí kroky, které vyvolávají dojem, že jeho prioritním zájem je obrana a podpora Putinova Ruska. Až do dnešního dne tak Miloš Zeman činil prostřednictvím svých lží. Nyní se však pokouší, aby Moskva měla opravdovou radost, Putinovi poskytnou k otestování nás – český národ. Zemanova snaha o zavedení ruské vakcíny proti covidu Sputnik není ničím jiným než pozváním pro Putina, aby si svou vakcínu vyzkoušel na Češích.

Mám ruský binokulár – něco jako mikroskop – z šedesátých let minulého století. Je z oceli používané na hlavně, tak fakt vydrží, a jsem s ním spokojen. Ovšem – jde o mechanické zařízení z oceli a skla, což není technologicky až zas tak náročné – takže to v Rusku zvládali vyrobit už za dob Sovětského svazu. Technologicky náročnější výrobky z Ruska, které jsem kdykoliv měl v ruce, však nestály za nic. Je možné, že už se to změnilo – ale to je potřeba doložit. Miloš Zeman se nyní rozhodl pořádně otestovat ruskou vakcínu Sputnik na našem národě.

Sputnik a data

Ano, přiznávám, jsem proti Rusku podujatý – prvních 25 let svého života jsem prožil v době, kdy byla naše země ruskými vojsky okupována. Ale i kdybych na tu podujatost zapomněl, tak si Sputnik nyní píchnout nedám. Má to hned tři důvody:

  • Nedostatečná dokumentace, kterou výrobce předložil EMA
  • Testování v zemích, ze kterých nelze získávat plně věrohodná data – Bělorusko
  • Udržitelnost kvality vakcíny při výrobě v Rusku

Takže – kdyby Sputnik dle ruských postupů začali vyrábět třeba v Rakousku nebo jiné západní zemi, kdyby ji otestovali a prověřili na standardním vzorku 40–50 tisíc osob, a kdyby to testování proběhlo v zemích, jejichž datům se dá věřit, tak nemám problém. Protože covid skutečně nahání strach, tak si Sputnik rád dám. Nic z toho se však nestalo.

EMA

Na serveru Evropské lékové agentury EMA čteme poslední zprávu o Sputniku ze začátku března: „Jakmile budou (výsledky testovacích studií) k dispozici, EMA vyhodnotí data, aby mohla rozhodnout, zda přínosy převažují nad riziky. Průběžná kontrola bude pokračovat, dokud nebude k dispozici dostatek důkazů pro formální žádost o registraci. EMA posoudí soulad Sputniku V s obvyklými normami EU pro efektivitu, bezpečnost a kvalitu. I když EMA nemůže předpovědět celkové časové osy, mělo by vyhodnocení případné aplikace z důvodu práce provedené během průběžné kontroly zabrat méně času než obvykle. EMA bude dále komunikovat, jakmile bude podána žádost o registraci vakcíny.“

Vakcína prostě není pro použití v EU schválená. O pokoutní vakcinaci, kterou Zeman prosazuje, by podle něj měli rozhodnou SÚKL a ministr evropským strukturám navzdory. Ovšem – SÚKL je jednou z 27 institucí ve všech zemích EU,  se kterou EMA spolupracuje a na jejichž datech staví svá rozhodnutí. Takže – při vší úctě k naprosté profesionalitě SÚKL – má ústav ve srovnání s celou EMA pouze jednu sedmadvacetinu celého výkonu Evropské lékové agentury. Ta totiž těsně spolupracuje se zeměmi všech členských států, získává od nich data, a už jen z  hlediska rozpočtu je posouzení EMA vycházející z práce sedmadvaceti úřadů spolehlivější, a především rychlejší, než kdyby ho dělal úřad jeden.

Zeman proti Česku

Na hradním webu se objevil projev, kterým Miloš Zeman vítal nového ministra zdravotnictví: „Nastupujete do funkce ministra zdravotnictví ve velice těžkých dobách, kdy zápasíme s pandemií, a nejdůležitějším, i když nikoli jediným, nástrojem v tomto boji je očkování. Každý z nás by měl proto usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce efektivních vakcín. Zasloužil se o to pan premiér a i já jsem se obrátil dopisy na izraelského, ruského a čínského prezidenta s žádostí o dodávky vakcín. Ve všech třech případech byla odpověď pozitivní, ale Váš předchůdce a ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv, bohužel, tento proces blokovali.“

Jistě, pane prezidente. SÚKL, ministr Blatný a venkoncem i celá EU jsou idioti, a v Moskvě na to vyzráli! Pan prezident své oblíbence – Rusy a Číňany, přesněji Putina a Komunistickou stranu Číny – chce potěšit bez ohledu na občany země, kde je prezidentem.

Miloš Zeman otevřeně hájí zájmy Ruska nečistými kroky již léta. V takzvané „cause novičok“, kdy byl ruskou tajnou službou otráven za použití bojového nervového jedu „novičok“ agent Skripal, Miloš Zeman sdělil médiím nepravdivou informaci, že „u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté zničen. … Je pokrytectví předstírat, že tomu tak nebylo“. Výrok poskytl vedení Ruské federace (země považované za nepřátelskou velmoc) k vytvoření alibi, že látka použitá k pokusu o otrávení agenta Skripala nebyla vyrobena v Rusku.

Počátkem prosince 2018 Miloš Zeman zase v rozhovoru pro TV Barrandov řekl nepravdivou informaci: „Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špióna.  Musí přesvědčit veřejnost o své užitečnosti. Když budou plácat o tom, že se to tu hemží ruskými a čínskými špiony, a přitom za šest let nedokázala chytit byť jen jediného, tak je to plácání.“

Útok Zemana proti BIS byl zpochybněním práce zpravodajské služby vlastní země prezidentem, což je v kontextu evropské politiky zcela výjimečný jev.

Nyní však překročil dříve představitelné meze. Chce český národ jako pokusné králíky naočkovat v Evropě neschválenou vakcínou. Ve svém projevu k jmenování nového ministra sdělil také: „Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají. Jenom za dnešek jich bylo asi 150. Vím, že například vakcínu Sputnik teď kupuje Německo nebo Rakousko a další země, vím, že maďarský premiér se pro změnu nechal naočkovat čínskou vakcínou, takže ideologická hysterie, kterou pozorujeme u některých opozičních politiků nebo hloupých novinářů, je naprosto bezpředmětná. Přeji Vám tedy ve Vaší práci, abyste se touto hysterií nenechal otrávit a abyste svou funkci vykonával v zájmu českého národa a jeho zdraví i životů.“

Zeman dokázal servilitu k Rusku protlačit i do jmenování nového ministra. A jeho věrný Ovčáček to na twitteru komentuje slovy: „Kolaboranti se smrtí. Odmítači vakcín z ideologických důvodů.“

Nikoliv, pane mluvčí. Se smrtí kolaboruje Váš šéf, který chce nechat napíchat do našeho národa látku, jež nebyla dle našich standardů schválena.

Pointa nakonec

Nejsem ochoten dělat pokusného králíka Putinovi ani v situaci, kdy by se mu Miloš Zeman opravdu potřeboval nějak viditelně zavděčit. A že to asi bude se Sputnikem jinak, než se nás prezident snaží přesvědčit, ukazuje sama realita. Miloš Zeman, propagátor vakcíny Sputnik, byl sám očkován vakcínou Pfizer/BioNTech. Asi ví proč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]