Nejslavnější český dostih. Velkou pardubickou čeká dnes 127. ročník

YouTube

V Pardubicích se dnes pojede nejslavnější český dostih. Velká pardubická se oficiálně jezdí už od roku 1874. Nejde jen o samotný závod, který je považován za jeden z nejtěžších v Evropě, celý den je také velkou společenskou událostí. Osminásobný vítěz Josef Váňa bude na startu ze zdravotních důvodů chybět. Po dlouhých letech by se ale mohl zopakovat jeho slavný kousek z roku 1991.

Program celého dne začne v Pardubicích slavnostním zahájením v 11.00, start prvního dostihu přijde na řadu o půl hodiny později. Vrcholem na pardubickém závodišti bude Velká pardubická, která by měla odstartovat v 16.40.

Na startu bude stát 20 koní, včetně německých, britských nebo francouzských. Obhájcem vítězství je žokej Jan Faltejsek, který bude útočit na pátý triumf, čímž by se v historickém pořadí osamostatnil na druhém místě za Josefem Váňou. Spolu s klisnou Virtus d’Estruval bude Faltejsek patřit k největším favoritům dostihu.

Svůj první triumf by rád získal jeden z největších favoritů Marek Stromský, který už sice v letech 2008 a 2015 protnul cíl jako první, pokaždé byl ovšem diskvalifikován. Poprvé kvůli špatnému objetí otočného bodu na trati, podruhé kvůli dopingu jeho koně Nikase.

Trať závodu měří přibližně 6900 metrů a vítěz by jej měl zdolat zhruba za 9 minut. Na koně čeká celkem 31 překážek včetně těch nejslavnějších: Taxisova příkopu, Irské lavice či Popovického skoku. Dotace pro sedm nejlepších koní je celkem 5 milionů korun. Majitel vítězného koně obdrží 2 miliony.

Rekordmanem mezi žokeji je Josef Váňa s osmi vítězstvími (1987, 1988, 1989, 1991, 1997, 2009, 2010, 2011). Kvůli zranění kyčle bude Váňa letos na stratu chybět. Držet palce ale bude synovi a třem dalším svým koním. Mezi koňmi je rekordmanem Železník, se kterým Váňa získal své první čtyři triumfy.

Dostih se nekonal kvůli první světové válce v letech 1914–1919 a taktéž druhé světové válce v letech 1938–1945. Z politických důvodů se nezávodilo ani v roce 1968. Nepřízeň počasí Velkou pardubickou zmařila v letech 1876, 1908. O rok později neprošel cílem jediný kůň. Pro zajímavost, v roce 1993 dokončil dostih pouze vítězný žokej Libor Štencl s Rigolettem.

Do propozic závodu se vrací pravidlo, že jezdec může po svém pádu sednout zpět do sedla a dostih dokončit. Zopakovat by se tak teoreticky mohl kousek Josefa Váni, který po pádu z koně v roce 1991 dohnal ztrátu a závod vyhrál. Vzhledem k tomu, že se Velká pardubická od té doby velmi zrychlila ovšem není tato varianta příliš pravděpodobná. Nesmí však dojít také k pádu koně, pak už není možné dostih dokončit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner