Nejsme v Rusku, pane premiére. Opozice odsoudila Babišův „hysterický” útok na Ústavní soud

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Za ubohý útok na Ústavní soud (ÚS) považuje dnešní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) k rozhodnutí o zrušení části volebního zákona předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hovoří o nechutném útoku i na předsedu soudu Pavla Rychetského, který podle Babiše není nestranným ústavním soudcem a snaží se ovlivňovat výsledky voleb.

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby

Několik novinářů se na twitteru také vyjádřilo k malému počtu dotazů, které po brífinku padly. Janáková (Deník N) na twitter napsala: „Požádala jsem o akreditaci na brífink předsedy vlády. Byly povolené jen tři dotazy. Ke slovu se dostali tři redaktoři v sále a ani jeden dotaz nebyl k věci.“ K věci se vyjádřil i Radek Bartoníček (Aktuálně.cz):

Novinář Radek Bartoníček (Aktuálně.cz):

 

Výběr toho, co v reakci na proslov premiéra Andreje Babiše napsali členové opozice na twitteru:

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová:

Oficiální účet ODS:

Europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil:

Senátor Pavel Fischer (nestraník):

Poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL):

Místopředseda TOP 09 Lukáš Otys:

  1. místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin:

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery:

Místopředseda TOP 09 a poslanec Jan Jakob:

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL):

 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek:

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]