Návrat královny. Zpěvačka Beyoncé neztrácí dech ani po čtyřicítce

Americká zpěvačka Beyoncé (Profimedia)

Americká zpěvačka Beyoncé | FOTO: Profimedia

Americká zpěvačka Beyoncé vydala nové album s názvem Renaissance, jímž potvrzuje svoji pozici absolutní vládkyně současné globální urban music. Přinášíme vám stručný příběh toho, jak se na trůn dostala, i zdůvodnění, proč to pro současnou populární hudbu vůbec není špatná zpráva.

Na obalu desky Renaissance, která vyšla v polovině prázdnin, je zobrazena Beyon­cé sedící na stříbřitém koni, oblečená pouze do stejně barevně laděného outfitu, který víc odhaluje, než skrývá. Jedná se o parafrázi obrazu Lady Godiva z roku 1879 od anglického malíře Johna Colliera. Není to přitom poprvé, co se tato americká zpěvačka inspirovala klasickým výtvarným uměním staré Evropy. Společně se svým manželem, rapperem ­Jay-Z, natočila v roce 2018 video ke skladbě Apeshit pro jejich společný projekt Carters (tak totiž zní jejich občanské příjmení), který se celý odehrával v galerii Louvre. A ve­dle ústřední dvojice tu hlavní roli hrál i originál Mony Lisy. Nenechme se mýlit, je skutečně velmi málo současných hudebníků, kteří dostanou svolení k takovému vy­užití tohoto uměleckého klenotu pro svůj hudební klip, Mona Lisa totiž žádnou propagaci nepotřebuje. Avšak přesto rok po uvedení klipu stoupla návštěvnost galerie Louvre přibližně o čtvrtinu, přičemž je uváděno, že právě klip Apeshit je toho hlavní příčinou. V nadsázce lze tedy říct, že Beyoncé je dnes (alespoň u svého publika) slavnější než Mona Lisa. A to je jí teprve čtyřicet jedna let.

Na vrchol hitparád

Beyoncé Giselle Knowles se narodila v roce 1981 v Houstonu v Texasu v rodině kadeřnice a oblastního manažera firmy Xerox. Její původ je afroamerický, má v sobě ale také kreolskou krev, jelikož předkové její matky pocházejí z oblasti Louisiany. Beyoncé byla hudebně nadaná, už jako velmi malá prý dokázala čistě zpívat vysoké noty a často se i účastnila pěveckých soutěží. V jedné takové už coby sedmiletá dokázala zpěvem písničky Imagine od Johna Lennona porazit konkurentky, které byly i dvakrát starší. Podobně jako většina amerických soulových zpěvaček pak prošla i kostelními sbory, přičemž v jednom z nich coby dorostenka zpívala dva roky sólo. V osmi letech se zúčastnila konkurzu do dívčí vokální skupiny, po němž byla přijata do šestičlenné…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články