Největší dodavatel respirátorů pro ministerstvo se prokázal padělaným certifikátem

ČTK

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Česká firma LA Factory při první dodávce respirátorů předložila falšovaný certifikát, píší Seznam Zprávy. Potvrdila jim to polská laboratoř, která falzifikát měla vydat. Tento certifikát totiž firmě neudělila.

Lanškrounská firma LA Factory je od poloviny března největším dodavatelem respirátorů pro ministerstvo zdravotnictví. Za dodávky zdravotnických pomůcek už jí ministerstvo zaplatilo 471 milionů korun. Její majitel Radek Švec sám v minulosti přiznal, že před příchodem koronavirové krize o respirátorech nevěděl téměř nic.

Pavel Hofman

Seznam Zprávy si od ministerstva vyžádaly všechny CE certifikáty shody, které firma k rouškám musela dodat, a došly ke zjištění, že mnohé nesplňují evropské podmínky. Při ověřování certifikátů dokonce nalezly jeden falešný.

Falzifikát měla vydat polská laboratoř ICR. Ta už v minulých týdnech informovala, že se stala terčem podvodů řady čínských firem, které certifikáty padělaly.

Švec tvrzení, že státu dodává roušky s padělaným certifikátem, odmítá. Seznam Zprávám dodal i záznam komunikace s polskou laboratoří, která mu pravost certifikátu na konci března potvrdila. Ředitel laboratoře Kalinowski však vysvětlil, že k potvrzení došlo v době, kdy laboratoř nevěděla, že řada čínských firem její certifikáty falšuje.

Radek Švec dále tvrdí, že nechal výrobky testovat ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce (VÚBP). Respirátory testovalo i ministerstvo zdravotnictví. „Kvalitu dodávaných materiálů jsme testovali ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce, a pokud kvalita nebyla splněna, nic jsme neplatili,“ napsal Seznam Zprávám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přes testování ale kvůli chybějícím certifikátům zůstává problém sporné legality respirátorů, které byly ministerstvu dodány. „Pokud nebudou [legální], budeme se bránit i trestněprávní cestou,“ uvedl Adam Vojtěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner