Největší hrozbou pro Evropu je Rusko, tvrdí generál Pavel

Eric Drooker

Bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel označil dvě největší hrozby současné Evropy. Nejzávažnějším problémem je podle generála jednoznačně Rusko, jehož sílu a nebezpečnost nejde v žádném případě brát na lehkou váhu. Jako druhého strašáka označil předseda vojenského výboru NATO islámský terorismus. Ten podle Pavla spustil migrační vlnu, která prý není nijak řízena, jak tvrdí například prezident Zeman.

Obrovský vojenský arzenál je zastrašující

Rusko je třeba brát jako největší hrozbu s několika viditelných důvodů. „Stát, který vlastní mimořádný vojenský arzenál včetně jaderných zbraní a který se neostýchá porušit mezinárodní dohody, je nepochybně rizikem číslo jedna,“ řekl Pavel pro slovenský Denník N. Síla Putinova Ruska se prý projevila i tím, jak se dokázalo vyrovnat se sankcemi, které byly kvůli anexi Krymu uvaleny. „Některé vlády by špatná ekonomická situace možná tlačila ke změně postoje, Rusko je ale jiný případ,“ řekl Pavel. „V zájmu západních států je hledat cestu, která by umožnila Rusku bez ztráty tváře upravit jeho současný kurz, a ne ho dovést k ekonomickému kolapsu. Ten by neprospěl nikomu,“ dodává. Přes všechny varovné signály však není „ruský problém“ tak akutní jako rizika, která přináší uprchlická krize.

Migranty nikdo neřídí

Petr Pavel si však nemyslí, že by vlna migrantů byla kýmkoliv řízena, protože tomu nenasvědčují ani analýzy, vytvořené zpravodajskými službami. „Těžko bych mohl takovou spekulaci podpořit,“ vysvětluje voják. Za velký příliv takzvaných ekonomických migrantů si podle generálových slov mohou některé evropské země samy. Zbytečná otevřenost a nedostatečné kontroly na hranicích jsou prý hlavními důvody, proč je příliv těchto migrantů tak velký. Přesto si Pavel myslí, že tito lidé netvoří drtivou většinu příchozích.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]