Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se pustil do expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Namíchlo ho jeho chování kolem reformy unijních migračních pravidel, na které se ve čtvrtek večer dohodli ministři vnitra zemí Evropské unie. Podle Babiše jde o „neuvěřitelné selhání naší vlády“. Hnutí ANO už proto svolalo mimořádnou schůzi poslanců, kde chce vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu Petra Fialy (ODS).
„Největší pijavice peněz evropských poplatníků Andrej Babiš bojuje proti solidaritě. Čerpá většinou nárokové dotace, takže jde o ‚solidaritu povinnou‘. Ta mu nevadí, když chce prachy. Když jde o čest naší země, dělá klidně ostudu,“ pustil se Miroslav Kalousek do šéfa hnutí ANO. „Děkuji vládě, že se nemusím za svoji zemi stydět,“ dodal na sociální síti.
Bývalý šéf státní kasy tak reagoval na slova Andreje Babiše, který v pátek dohodnutá migrační pravidla označil za nepochopitelnou věc. „Je to neuvěřitelná zrada, neuvěřitelné selhání naší vlády, která je servilní Bruselu,“ pustil se Babiš do Fialova kabinetu. Čeští zástupci v Evropě podle něj vůbec nehájí zájmy České republiky. „Česká republika má sama rozhodovat o tom, kdo v ní bude žít,“ pokračoval šéf hnutí ANO v kritice.
Babiš chce opět shodit vládu
Hnutí Andreje Babiše proto v pátek požádalo o svolání mimořádné schůze poslanecké sněmovny. To následně šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svolala na středu odpoledne. Záměr o vyvolání poslaneckého jednání ohlásil také lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Jeho klub ale na rozdíl od hnutí ANO nemá k takovému kroku dostatečný počet členů. Podnět ke svolání mimořádné schůze totiž musí podepsal nejméně 40 poslanců. Hnutí ANO jich má 71, naopak Okamurovo uskupení pouze 20.
Babiš zároveň avizoval, že bude chtít opět svrhnout vládu. „Je to tak zásadní, že budu navrhovat našemu klubu vyslovení nedůvěry vládě,“ oznámil v pátečních Televizních novinách na Nově.
Do Babiše se za jeho slova pustila také lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Podle ní opět straší ilegální migrací a povinnými kvótami. S těmi reforma přitom vůbec nepočítá. Bude na každém státu, jestli migranty přijme, nebo se bude podílet finančně. „Vzhledem k počtu uprchlíků, které jsme přijali, bude navíc ČR z povinnosti vyjmuta až do konce války,“ vzkázala na sociální síti.
Vyjednali jsme férové společné řešení
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dohodu považuje za úspěch. „Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ prohlásil v pátek ministr. „Na základě vyjednané dohody bude navíc Česko ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuto, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků před válkou z Ukrajiny,“ zdůraznil Rakušan.
Místo závazných kvót pro přerozdělování migrantů, které při pokusu o jeho zavedení před sedmi lety odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko, počítá schválený návrh s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora. Pokud nějaká země nebude chtít migranty přijímat, měla by zaplatit 20 tisíc eur (tedy zhruba 472 700 korun) za každého nepřijatého člověka. Proti reformě hlasovalo jen Maďarsko a Polsko. Hlasování se zdrželi zástupci Slovenska, Malty, Litvy a Bulharska, píše portál Deutsche Welle.