Nejvyšší pokutu za porušení pravidel při senátních volbách dostaly ANO a KSČM

Ilustrační foto. (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Ilustrační foto. | FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35 000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

„Správce obsahu webových stránek KSČM omylem zavěsil tabulku s neúplnými informacemi,“ uvedl pro server mluvčí strany Roman Roun. V tabulce tři dny před volbami chyběly některé informace o dárcích a tzv. bezúplatném plnění. „Pochybení jsme uznali a pokutu uhradili,“ uvedl Roun.

(FORUM 24)

Sankci ve stejné výši vyměřil úřad také hnutí ANO. „Jednalo se o jeden inzerát, u kterého jsme opomněli uvést povinnou informaci o zadavateli a zpracovateli,“ sdělil rozhlasu mluvčí ANO Martin Vodička. Veškeré billboardy, inzeráty či plakáty použité v předvolební kampani musí obsahovat ze zákona informaci, kdo je zaplatil a vytvořil. Stejně jako komunisté ani zástupci opozičního ANO se pokutě nebránili.

Regulérnost předvolebních kampaní i hospodaření má v Česku na starosti Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Úřad ke konci ledna za senátní volby udělil sankce ve výši 560 000 korun, a to ve třiceti ukončených řízeních. Jde ale o průběžný „účet“ za senátní volby. Na počátku roku měly totiž strany a hnutí povinnost odevzdat zprávy k financování kampaně. Úřad ale v zákonné lhůtě dostal jen 57 zpráv, v loňských senátních volbách přitom kandidovalo 71 subjektů, informuje server.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články